Warzywa i owoce, dlaczego warto je jeść

Chyba od najmłodszych lat słyszymy że warzywa i owoce są czymś, co powinniśmy jeść każdego dnia. Dietetycy nieustannie przypominają, że jedzenie 5 porcji tych produktów jest wręcz niezbędne. Jednak tak właściwie – dlaczego należy je jeść?

Jakie właściwości mają warzywa i owoce?

Niemal każde warzywo czy owoc cechuje się indywidualnym cechami, które są odpowiedzialne za poszczególne aspekty. W ogólnym jednak ujęciu można powiedzieć, że ta grupa produktów, jest wszystkim co najlepsze, jeżeli chodzi o pożywienie. Ich działanie wpływa korzystanie na ludzki organizm pod wieloma względami:

  • Odpowiedzialne są za dobrą odporność organizmu, zapobiegają powstawaniu wielu groźnych chorób
  • Są świetnym źródłem energii
  • Mają działanie odmładzające
  • Regulują prawidłowe działanie takich organów jak serce, jelita, wątroba, mózg
  • Są źródłem licznych witamin
  • Są odpowiedzialne za prawidłową równowagę zasadowo-kwasową w diecie

 

Jak najlepiej przygotowywać warzywa i owoce?

Uznaje się, że warzywa i owoce są najbardziej zdrowe, gdy są spożywane przy jak najmniejszej obróbce termicznej. Istnieją nawet teorie, że człowiek powinien spożywać tylko taki rodzaj produktów. Dla przykładu metoda dr. Gersona zakłada, że zdrowy człowiek to taki, który je tylko i wyłącznie produkty nieprzetworzone, surowe. W związku z tym należy spożywać ok. 13 soków dziennie, wyciskanych z warzyw i owoców. Jest to co prawda dość radyklane podejście do dietetyki, jednak nie da się ukryć, że coraz więcej dietetyków zaleca, by jeśli to możliwe, jeść jak najwięcej surowych produktów.

Przed ich spożyciem, niezależnie od tego czy będą one poddawane obróbce termicznej, czy nie, należy je umyć dokładnie pod bieżącą wodą. Niestety w dzisiejszych czasach nawet takie produkty, jakimi są warzywa i owoce, poddawane są na działanie chemii. A to w postaci pestycydów czy poprzez ich woskowanie. Z tego względu, by zapewnić sobie optymalnie jak najzdrowsze jedzenie, należy trzymać się tej prostej zasady.

 

Jakie dania można przygotowywać z warzyw?

Warzywa w porównaniu do owoców można spożywać o każdej porze dnia. Sprawdzą się jako dodatek do omletu, jako przekąska między posiłkami, jak również mogą stanowić podstawę obiadu. Coraz więcej ludzi decyduje się na wegetarianizm czy weganizm, przekonując się o zbawiennym działaniu tych produktów.

Największą ich zaletą jest to, że pasują one niemal do każdego produktu i można je swobodnie łączyć ze sobą. Szeroka gama smakowa idzie w parze z bogactwem kolorów, które wręcz pod względem wizualnym sprawiają, że chce się „jeść oczami”.

 

Czy owoce mogą być deserem?

Owoce ze względu na zawartość fruktozy nie powinny być raczej jedzone po południu. Jednak o właśnie ten składnik sprawia, że są one słodkie i mogą stanowić zamiennik słodyczy. Można je zamrozić, a następnie zblenodwać, wykonując tym samym zdrowe i pyszne lody. Oczywiście nie należy zapominać o szerokiej gamie ciast, jakie można z nich wykonać.

Dodatkowo można wykonywać z nich pyszne, świeże soki, które nie tylko zaspokoją pragnienie, ale również mogą stanowić zamiennik niektórych posiłków, np. śniadania.

 

Czy warzywa i owoce mogą jeść osoby na diecie?

Są to produkty, które są podstawą wielu diet, co jest już jednoznacznym sygnałem, że to najzdrowsze jedzenie, jakie tylko może być. Mają niską zawartość kaloryczną, nie wspominając o tym, że spożywając je dodatkowo wspomagamy metabolizm. A więc nie tylko spożywamy mała zawartość zdrowych kalorii, ale jeszcze sprawiamy, że wchłaniane przez nas produkty szybciej są trawione.

Warto jest jeść warzywa i owoce. Ich gama smakowa jest tak szeroka, że naprawdę jest w czym wybierać.

 

 


VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Warzywa i owoce, dlaczego warto je jeść, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Skomentuj...