Wakacje na widelcu. Najciekawsze polskie wydarzenia kulinarne tego lata

Lato w pełni (choć pogoda nie zawsze na to wskazuje). Jeśli nie wygrzewacie się przez okrągłe dwa miesiące na plażach Chorwacji i nie zwiedzacie egzotycznych krajów, nie przejmujcie się – w Polsce też jest  co robić. Oczywiście, kulinarnie! Oto mały przegląd najciekawszych, większych i mniejszych wydarzeń kulinarnych, których warto posmakować, jeśli akurat jesteście w okolicy.

 • Już 13 lipca zaczynają się dwudniowe Warsztaty Dzikiego Gotowania w Pietruszej Woli (woj. podkarpackie).

Coś dla osób zmęczonych kuchnią restauracyjną oraz dla miłośników prostego, naturalnego, sezonowego jedzenia i ekologii. W planie zajęć  kilkunastu potraw z dzikich owoców i liści, takich jak pokrzywa, rdest, niecierpek, podagrycznik, barszcz, żywokost, macierzanka, dzikie oregano i wielu innych. Nocleg w ciepłej drewnianej chacie oraz warunki prostego schroniska spodobają się miłośnikom turystyki górskiej i klimatów rodem z „Siekierezady”.

Pietrusza Wola, 13-14 lipca 2013. Koszt warsztatów: 650 zł dla dorosłych (powyżej 16 l.) i 400 zł dzieci (5 – 16 lat).
Kontakt: lukasz.luczaj@interia.pl

 

 • 16.07 – 5.09 Warsztaty: kuchnia francuska po francusku, Warszawa

Gratka dla osób uczących się języka francuskiego. Cykl 10 zajęć organizowanych przez studio kulinarne CookUp i prowadzonych po francusku studio-kulinarne-cookupprzez Davida Gaboriaud (niezbędna znajomość języka na poziomie komunikatywnym), na których rozwiniecie słownictwo, a przede wszystkim nauczycie się przygotowywać klasyczne potrawy kuchni francuskiej, takie jak Quiche Lorraine, suflety, Boeuf bourguignon, sałatka nicejska, Ratatouille, Gratin dauphinois, desery jak: Tarte Tatin, Crêpes Suzette oraz wiele innych. Na pierwszym spotkaniu, które odbędzie się 16 lipca, pod okiem mistrza przygotujemy (a następnie skonsumujemy) ratatouille, kotleciki jagnięce, sałatkę nicejską, tartę owocową oraz krem patissiere. Niezbędnym dodatkiem będzie oczywiście francuskie wino i kozi ser. Na każde zajęcia przygotowana będzie lista słówek związanych z kulinariami, które pojawią się na warsztatach, a także materiały w języku francuskim (przepisy, przedruki, artykuły, gazety). Przewidziane są też degustacje win, serów i rozmaitych francuskich delikatesów.
Terminy warsztatów: 16.07, 22.07, 23.07, 30.07, 5.08, 6.08, 12.08, 13.08, 4.09, 5.09 (zawsze godz. 18.30).
Koszt: 2200 zł za osobę (za dziesięć zajęć łącznie, każde po 2,5 godz.).

 • 19-21.07 Targi Książki Kulinarnej, Warszawa

targi-ksiazki-kulinarnejNajlepsze i najbardziej popularne książki kucharskie w jednym miejscu. Swój udział w targach potwierdziło ponad 20 wystawców. Wśród nich między innymi: Wydawnictwo Literackie, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Albatros, G+J, Mamania, Publicat, SBM, Hanami, Wydawnictwo WAM oraz księgarnie Books for Cooks, Cook Off i Traffic Club. Na miejscu goście będą mogli spotkać również redaktorów kulinarnych magazynów takich jak Kukbuk, Magazyn Smak czy Food Service. W ramach imprezy odbywać się będzie sprzedaż pozycji wydawniczych oraz szereg imprez towarzyszących: warsztaty z Martą Gessler, wymiana książek kulinarnych, ekologiczno-kulinarne warsztaty dla dzieci, spotkania z kuchnią japońską i nowozelandzką.
Wstęp bezpłatny.

http://qchnia.pl/blog/

targi-ksiazki-kulinarnej-warszawa-plakat

 

 • beskidzki-klub-kulinarny20-21.07 V Międzynarodowy Festiwal Kuchni Zbójnickiej, Wisła

Festiwal promujący smaki i produkty kuchni beskidzkiej. W programie m.in. konkurs kulinarny, który toczyć się będzie o prestiżową nominację do Kulinarnego Pucharu Polski oraz Złote Ciupagi.
http://beskidzkikk.pl/

 • 25.07 Warsztaty: Wszystko o krewetkach! Po hiszpańsku!, Poznań

Warsztaty-przyrzadzania-krewetek-poznanTrudną sztukę przyrządzania krewetek przybliży nam Julian Redondo Bueno, hiszpański mistrz kuchni, szefujący w poznańskim Pika Pika Tapas Bar. W menu koktajl z krewetek z pomidorami i awokado, tortilla de camarones, krewetki w cieście piwnym, carpaccio z krewetek z sosem z orzeszków, tuby kalmarów faszerowane krewetkami w sosie pomidorowym.
Warsztaty w ramach Akademii Kulinarnej restauracji Dąbrowskiego 42. Koszt: 130 zł

http://dabrowskiego.com/akademia-kulinarna/

 • 8-11.08 Lato Leniwca czyli Festiwal Spowalniania Czasu w Krakowiezywnosc-regionalna-festiwal

Organizowana od lat impreza cieszy się wielką popularnością zarówno wśród krakusów, jak i turystów. Stoiska z produktami regionalnymi i tradycyjnymi, świetne wina, bogata oferta gastronomiczna. Festiwal odbywa się na krakowskim Małym Rynku i Placu Szczepańskim.

Lato Leniwca na Facebooku

 • 10-15.08 IV Europejskie Targi Produktów Regionalnych, Zakopane

Na Dolnej Równi Krupowej staną stoiska z produktami regionalnymi, degustacje, pokazy, koncerty, a także konferencje poświęcone tematyce szeroko rozumianego rolnictwa, prezentacja twórczości  ludowej. Organizatorem imprezy jest Tatrzańska Agencja Rozwoju , Promocji i Kultury.

 • 15-18.08 Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku w Poznaniu

festiwal-dobrego-smakuJedna z największych plenerowych imprez kulinarnych w Polsce. Jarmark produktów lokalnych i tradycyjnych ze wszytkach regionów Polski  oraz stoiska ze specjałami kuchni innych kultur: Węgier, Austrii, Grecji, Belgii, Bułgarii. Pokazy szefów kuchni i autorów programów kulinarnych, świetna muzyka i oferta gastronomiczna przyciągnie zapewne, jak co roku, tłumy poznaniaków i turystów.

http://www.ofds.pl/

 • 15-19.08, Festiwal Pierogów, Kraków

Impreza promująca – jak sama nazwa wskazuje – pierogi. Na krakowskim festiwalu znajdziemy je we wszystkich smakach i odmianach. Producenci najsmaczniejszych wyrobów będą walczyć o statuetkę Kazimierza Wielkiego i statuetkę św. Jacka z Pierogami.

 

 • 16.08 Warsztaty kuchni molekularnej, Poznań

Rzadka okazja do zaznajomienia się ze wzbudzającą sporo kontrowersji, ale niezmiennie zachwycającą swą oryginalnością kuchnią molekularną. Warsztaty poprowadzi Jean Bos, pochodzący z Belgii mistrz kuchni, prekursor kuchni molekularnej w Polsce (o jego imponujących dokonaniach możecie poczytać tutaj). Nauka gotowania w jego wydaniu będzie z pewnością nie lada atrakcją – zapowiada się prawdziwe show dla uczestników.
Warsztaty w ramach Akademii Kulinarnej Dąbrowskiego 42; szczegóły wkrótce na stronie restauracji.

 • 24-25.08 Festiwal Smaku, Grucznofestiwal-gruczno

Jedna z najważniejszych imprez kulinarnych w Polsce, organizowana przez Towarzystwa Przyjaciół Doliny Dolnej Wisły i rekomendowana przez organizację Slow Food, co samo w sobie jest gwarancją jakości. Najwyższej jakości tradycyjne produkty województwa kujawsko-pomorskiego, a także prezentacje zaproszonych gości z innych regionów i z zagranicy. Degustacje, sprzedaż, występy artystyczne i koncerty, oraz imprezy uzupełniające: Święto Miodu, Turniej Nalewek, Turniej Kucharzy, a także konkurs Smak Roku.

http://festiwalsmaku.pl/


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Wakacje na widelcu. Najciekawsze polskie wydarzenia kulinarne tego lata, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Skomentuj...