Trucizna w żywności? Lista szkodliwych dodatków chemicznych

Powszechne używanie chemicznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaku przestało nas przerażać. Przyzwyczailiśmy się do tego, że sztucznych substancji w żywności praktycznie nie da się uniknąć – a skoro są one w każdym niemal produkcie, szkoda naszego czasu i nerwów, by ścigać każdy podejrzany dodatek i przejmować się jego wpływem na zdrowie. Tymczasem niektóre z dodatków do żywności to prawdziwe trucizny dla organizmu. Naprawdę warto przyjrzeć się etykietom na produktach żywnościowych, by chociaż w części wyeliminować niekorzystne dla zdrowia substancje.

Szkodliwe E

Słynne „E” – kod chemicznego dodatku do żywności, budzi masę kontrowersji. Teoretycznie dodatek chemiczny zyskuje oznaczenie E, gdy wyspecjalizowane instytucje Unii Europejskiej uznają go za bezpieczny i dozwolony do użycia. Jednak nie oszukujmy się – każda regularnie dostarczana organizmowi substancja wywiera wpływ.  Część tych dodatków rzeczywiście wydaje się być neutralna dla naszego zdrowia, w przypadku innych powinniśmy być ostrożni.  Uważać zwłaszcza powinny osoby chore lub predysponowane do konkretnych schorzeń, gdyż bombardowanie organizmu niektórymi ze sztucznych dodatków może przyczynić się do pogorszenia stanu lub wywołania zaburzeń.

Lista  szkodliwych dodatków chemicznych, których rakotwórcze lub alergogenne działanie zostało potwierdzone badaniami naukowymi:

 • barwniki: E 102, E 104, E 105, E 110, E 122, E 124, E 151, E 155
 • kwasy sorbowe: E 200, E 202, E 203
 • benzoesany: E 210–E 219
 • siarczyny: E 220–E 228
 • glutaminiany (wzmacniacze smaku): E 620–E 625

Substancje słodzące

Uważajmy też na substancje słodzące. Najczęściej spotykane w popularnych produktach  to: aspartam, sacharyna, acesulfam K, taumatyna, neohesperydyna DC, cyklaminiany, sól aspartam-acesulfam K, sukraloza, ksylitol, sorbitol.

Zacznijmy od pozornie niewinnego aspartamu – najbardziej popularnej substancji słodzącej, obecnej w większości produktów typu „light”, słodzikach, a także w bezcukrowych dropsach i gumach do żucia. Opinie na temat szkodliwości aspartamu są różne, nie da się jednak zaprzeczyć,  że substancja ta zawiera trzy silnie trujące związki: kwas asparaginowy, fenyloalanina i metanol. Teoretycznie to prawdziwa rakotwórcza bomba, której regularne i wieloletnie spożywanie podnosi ryzyko zachorowania na nowotwór. Nie ma jednak dowodów na to, by jego spożywanie w standardowej ilości – czyli w rzeczywistości w bardzo niewielkich dawkach – miało wpływ na nasze zdrowie. Mimo to należy być ostrożnym i w miarę możliwości unikać nadmiernej ilości produktów dosładzanych aspartamem.

Groźniejsza wydaje się być sacharyna E954 – w testach na zwierzętach wykazano jej rakotwórcze działanie, co może sugerować, iż regularnie dostarczane organizmowi człowieka dawki w dłuższej perspektywie również działają kancerogennie. Ponieważ sacharyna przenika do płodu, unikać jej powinny szczególnie kobiety w ciąży.

Sugeruje się często, iż dopuszczona do stosowania w krajach Unii Europejskiej neohesperydyna DC E959 jest prawdopodobnie składnikiem szkodliwym. W USA substancja  ta jest zabroniona.

O działanie rakotwórcze podejrzewa się również cyklaminiany (E952), o alergogenne – sukralozę E954. Nadmierne spożycie sorbitolu i mannitolu może wywołać bieunki.

Z dużym prawdopodobieństwem substancjami całkowicie bezpiecznymi dla zdrowia są ksylitol i taumatyna.

Akryloamid – cichy zabójca?

Kolejną mocno kontrowersyjną substancją, której obecności w produktach spożywczych powinniśmy być świadomi,  jest osławiony akryloamid. Burza wokół niego rozpętała się w roku 2002, kiedy został przypadkowo wykryty przez szwedzkich naukowców w badaniach niezwiązanych z żywnością. Pogłębienie badań nad akryloamidem wyjaśniły sposób jego powstawania: związek ten tworzy się w wyniku ogrzewania aminokwasu asparaginy (powszechny składnik białka) do temperatury powyżej 100°C w obecności cukrów. W praktyce oznacza to, że duże ilości tej substancji powstają podczas obróbki termicznej – przede wszystkim smażenia w głębokim tłuszczu oraz pieczenia – produktów zawierających skrobię. Okazało się, że największą zawartością tego potencjalnie szkodliwego składnika zawierają chipsy, frytki i zwęglona żywność, ale obecność akryloamidu odnotowuje się również w chlebie, ciastkach, ciastach i herbatnikach, a nawet w kawie. Jako neurotoksyna akryloamid może uszkadzać układ nerwowy, a także – jak wykazały badania na zwierzętach – zwiększać zapadalność na raka przewodu pokarmowego.

akrylamid substancja trująca

Oczywiście, szkodliwość większości powyżej opisanych składników jest nadal kwestią dyskusyjną, ich toksyczność bowiem opiera się na ilości i częstotliwości przyjmowania ich przez organizm. Trudno przeprowadzić precyzyjne badania rozstrzygające, czy niewielka ilość kancerogennej lub neurotoksycznej substancji spożywana sporadycznie ma  jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie, oraz co w tym przypadku oznacza określenie „nieiwielka ilość” i „niska częstotliwość”. Dopóki nie pojawią się jednoznaczne i konkretne wyniki takich testów, musimy zdać się na zdrowy rozsądek. Być może należy wrócić do szesnastowiecznej sentencji Pracelsusa: „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, tylko dawka decyduje, że jakaś substancja nie jest trucizną” – i zgodnie z tą myślą traktować wszelkie podejrzane substancje wedle zasady ograniczonego zaufania, starając się w miarę możliwości zastępować „chemię” tym, co zdrowe i naturalne, lecz zarazem nie dać się zwariować, tym bardziej, że trudno dziś całkowicie ominąć kontrowersyjne składniki, nawet w produktach pozornie bezpiecznych.

 Sprawdź także naszą listę najbardziej szkodliwych produktów i potraw – tego unikaj!

 

 

 


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.2/10 (9 votes cast)
Trucizna w żywności? Lista szkodliwych dodatków chemicznych , 8.2 out of 10 based on 9 ratings
3 komentarze do “Trucizna w żywności? Lista szkodliwych dodatków chemicznych”
 1. Hi there to all, how is the whole thing, I think every one is
  getting more from this web page, and your views are fastidious designed for new people.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 2. szkorbut

  E101 również gdyż jest genetycznie modyfikowane

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 3. Ciekawy artykuł ale jest tyle świństwa do opisania że podjąłem się tego osobiście i zapraszam na http://wieszcozjesz.com.pl
  Składy produktów i opisy składników – zapraszam.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Skomentuj...