Gotowanie na ekranie: technologie mobilne od kuchni

Cyfryzacja postępuje, kuchnia nie pozostaje w tyle! Co proponują producenci sprzętu i aplikacji pasjonatom gotowania i dobrego jedzenia?

1162614_green_powerJak w wielu innych dziedzinach, również w kulinariach obserwujemy pewien podwójny (chwilami nieco schizofreniczny) trend: z jednej strony spektakularny powrót do szeroko rozumianych tradycji – sięganie po babcine przepisy i kuchenne triki z lamusa, moda na samodzielny wypiek chleba, powrót do tradycji domowych przetworów, docenienie żeliwnych garnków, kamieni do pieczenia, akcesoriów z naturalnego drewna…
Z drugiej strony, w naszych kuchniach coraz swobodniej panoszy się nowoczesna technologia. Nie dziwi nas już „inteligentny” sprzęt kuchenny: lodówki z niezależną regulacją temperatury czy samoprogramujące się piekarniki (a niebawem prawdopodobnie również i takie osobliwości, jak AGD sterowane za pośrednictwem SMS czy lodówka sama układająca przepisy na podstawie swej zawartości – prototypy już gotowe); korzystanie z publikowanych w internecie przepisów i porad to już absolutny standard, podobnie jak szerokie zjawisko „social media cooking”: uczestnictwo w sieciowych społecznościach kulinarnych, skupiających się wokół for, blogów, portali i fanpage’y, wirtualne dzielenie się przepisami, publikowanie zdjęć jedzenia…

Zjawisko „interaktywnych kulinariów” wchodzi prawdopodobnie na nowy pułap, a to za sprawą rosnącej popularności mobilnych, wielofunkcyjnych urządzeń i dedykowanego im oprogramowania. Stąd ogromna ilość łatwo dostępnych kulinarnych aplikacji na smartfony, elektronicznych książek kucharskich, specjalnych, przystosowanych do używania w warunkach kuchennych tabletów. Czy ten trend przyjmie się na dobre i gadżety tego typu staną się must have każdego szanującego się amatora gotowania? Prawdopodobnie odpowiedź jest taka sama, jak w przypadku pytania o wyparcie tradycyjnej książki i prasy przez czytniki e-booków i internet: ci, którym takie rozwiązania naprawdę ułatwiają życie, pozostaną wierni technologicznej „magii”, inni potraktują ją jako przelotną modę.

Jakkolwiek jest (i będzie), warto skorzystać z aktualnego boomu i – w myśl zasady, według której każda inspiracja jest dobra – przyjrzeć się bliżej temu, co rynek sprzętu i aplikacji oferuje kuchennym pasjonatom.

QOOQ – wszechstronny pomocnik kuchenny

Naszą uwagę przykuł przede wszystkim Tablet kuchennyintrygujący La Tablette QOOQ – tablet francuskiej firmy UNOWHY, przystosowany specjalnie do kulinarnych szaleństw. Elektroniczna książka kucharska zawierająca kilka tysięcy przepisów autorstwa ponad stu europejskich szefów kuchni umożliwia pełną personalizację (użytkownik tworzy swój osobisty „profil kulinarny”, uwzględniający takie dane, jak upodobania, preferencje żywieniowe, zapotrzebowanie, alergie). Dzięki temu urządzenie codziennie będzie nam sugerować dostosowane do naszego profilu przepisy i pomysły kulinarne. Ponadto gadżet oferuje możliwość automatycznego tworzenia list zakupów, tygodniowego planu posiłków, dzielenia się własnymi przepisami no i, rzecz jasna, zakupu nowych, autorskich receptur (za 6 euro miesięcznie w ramach abonamentu regularnie otrzymujemy 50 nowych przepisów).

QOOQ spełnia też oczywiście funkcję typowego tabletu – możemy swobodnie korzystać z przeglądarki internetowej i serwisów społecznościowych, a także z odtwarzacza muzyki i filmów, aplikacji pogodowej, stacji radiowej.
Wisienką na torcie jest ciekawy design, a dla niektórych również fakt, że system nie jest oparty na „okienkowych” rozwiązaniach, lecz na Linuksie. Obudowa jest odporna na wilgoć, ma specjalną podpórkę umożliwiającą ergonomiczne użytkowanie na bieżąco podczas kuchennych działań.
Naprawdę przydatny gadżet dla tych, którzy lubią kulinarne eksperymenty na wysokim poziomie.

foto

W porównaniu z QOOQ elektroniczna książka kucharska Media Chief marki Belling prezentuje się raczej skromnie: zawiera 48 przepisów z filmami instruktażowymi (sygnowanych przez cenionego w Wielkiej Brytanii szefa kuchni Briana Turnera), a standardowa obudowa i niewielki ekran (zaledwie 8 cali; przekątna ekranu La Tablette wynosi 10,1″) nie służą wygodzie użytkowania. Plusem za to jest dołączony pilot sterujący odtwarzaniem filmów.

fot. belling.co.uk

Kuchnia w telefonie

Ci, którzy nie chcą wydawać 399 dolarów na nowe urządzenie, a dysponują sprzętem bazującym na systemie Android, iOS lub na platformie BlackBerry, również nie będą się nudzić w kuchni. Możemy obecnie wybierać z naprawdę sporej ilości smakowitych aplikacji na smartfony i tablety.

Oto kilka ciekawszych:

Aplikacja kulinarna cooklet przepisyWśród naszych faworytów zdecydowanie znajduje się Cooklet na BlackBerry – nasza ostatnia duma narodowa, dobitnie świadcząca o tym, że Polacy nie gęsi i swoje (doceniane w świecie) aplikacje też mają. Cooklet jest finalistą konkursu BlackBerry Achievement Awards w kategorii Aplikacja Roku, którego finał odbędzie się 14- 16 maja w Orlando na Florydzie. Ten zaszczyt nie jest przypadkowy: to jedna z najpopularniejszych aplikacji dla platformy BlackBerry, oferująca takie narzędzia, jak interaktywna książka kucharska, minutnik, przelicznik miar czy lista zakupów.

Ciekawostką jest też Cuisine PL (Android, iOS): aplikacja powstała z inicjatywy polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W projekcie wzięło udział 16 szefów czołowych polskich restauracji, którzy zaproponowali swoje przepisy na dania kuchni polskiej, obowiązkowo oparte na produktach regionalnych. Dużym plusem jest tutaj nieźle zarysowane tło kulturowe oraz oryginalne rysunki i stylizacja. Aplikacja jest bezpłatna, dostępna w wersji polskiej i angielskiej. Publikacja w wersji on-line dostępna tutaj: Cuisine PL

cuisine pl kuchnia pl książka

Gratkę dla amatorów słodkości stanowi Mobilna Akademia Pieczenia Kasi (Android, iOS) – bardzo ładna aplikacja udostępniająca kilkadziesiąt przepisów na ciasta i ciasteczka, w wersji ilustrowanej i wideo, z przystępnymi wskazówkami „krok po kroku”. Godne polecenia są Przepisy.pl – wysoko oceniana przez użytkowników, rozbudowana aplikacja oferująca ponad dwa tysiące przepisów z ładnymi zdjęciami.

Nie może tu oczywiście zabraknąć hitu ostatnich miesięcy: oto coś dla tych, którzy lubią jeść, ale gotować… już niekoniecznie. Foodpanda (Android, iOS) – aplikacja służąca do zamawiania jedzenia z kilkuset restauracji, bardzo popularna na świecie (obecna w 25 krajach).

Aplikacja mobilna Foodpanda

Od początku tego roku dostępna też w Polsce –umożliwia zamawianie dań z ponad 320 restauracji. Wygodna, funkcjonalna (dostępna opcja geolokalizacji; wyniki możemy sortować według lokalu, preferencji smakowych lub czasu dostawy) słusznie podbija już serca zapracowanych Polaków.

Korzystacie z tego typu aplikacji i gadżetów? A może macie na swoim koncie jakieś interesujące odkrycia?


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (3 votes cast)
Gotowanie na ekranie: technologie mobilne od kuchni, 10.0 out of 10 based on 3 ratings