Sylwestrowy szlagier: deska serów

1105312_say_cheeseModny ostatnimi czasy na polskich imprezach, a pożyczony od Francuzów (którzy co prawda podają sery na co dzień, po głównym posiłku, a przed deserem) zwyczaj częstowania gości mieszanką serów to świetny sposób na szybkie i efektowne menu sylwestrowe. Pod warunkiem, że…

… umiejętnie dobierzemy składniki. Pozornie prosta do zaaranżowania deska serów rządzi się kilkoma zasadami, których warto się trzymać.
Sery oczywiście powinny być dobrej jakości i świeże – dotyczy to również tych pleśniowych!
Najlepiej kupować sery krojone z bloków od sprawdzonych producentów. Produkty kroimy na krótko przed podaniem; staramy się nie doprowadzać do wyschnięcia serów i unikamy trzymania ich w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze bezpośrednio przed konsumpcją – idealna temperatura sera to ok. 17 stopni Celsjusza.

Miksuj smaki, mieszaj konsystencje

W kompozycji postawmy na różnorodność: łączmy sery twarde z miękkimi i niedojrzewającymi, krowie z owczymi i kozimi, łagodne z ostrymi. Tak naprawdę im bardziej zróżnicowane smaki i konsystencje, tym bardziej deska serów atrakcyjna.
W ramach tej różnorodności zadbajmy o to, by na naszej desce znalazły się: twardy i mocno pikantny włoski parmezan (Grana Padano), ostry tylżycki lub cheddar, łagodny gouda lub edamski; sery świeże – łagodna mozzarella, piramidka ricotty, puszysty, orzeźwiający ser kozi; sery pleśniowe: intensywna gorgonzola, lazur, rokpol, delikatny camembert z przerostem białej pleśni; owcze: ostry roquefort, oscypek, słowackie korbacziki.

1205290_table_with_food_2

Ważne nie tylko „co”, ale też „jak”
Pewne zasady obowiązują również podczas konsumpcji mieszanki serów. Bardzo istotna jest kolejność degustacji: jedzenie zaczynamy od serów łagodnych (zwykle świeżych, kozich), przechodząc stopniowo do najbardziej ostrych i aromatycznych (twardych serów z przerostem pleśni). W takiej też kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, układamy sery na desce. 675873_cheeseStarajmy się nie degustować więcej niż pięciu rodzajów sera – nadmierna liczba doznań przeciąży podniebienie i nie pozwoli w pełni delektować się smakowymi niuansami.
Ważne jest, by sery na desce nie stykały się ze sobą, aby ich aromaty się nie mieszały; szczególnie należy zwrócić uwagę na odizolowanie serów o najintensywniejszym zapachu (głównie tych z przerostem niebieskiej pleśni). Oczywiście do krojenia poszczególnych gatunków sera używamy osobnych noży, przy czym do serów miękkich używamy noży do smarowania, a do twardszych – noży ostrych. Serów Grana Padano, Bursztyn i serów owczych nie kroimy, lecz kruszymy; przyda się tutaj dłutko do łupania.
Pomiędzy kawałkami serów znaleźć się powinny takie dodatki, jak orzechy, winogrona, pokrojona w kawałki gruszka, jabłko, figi, oliwki, kapary, suszona żurawina. Do serów takich, jak Rubin czy Brie możemy podać miseczkę z jasnym miodem nektarowym, a camembert świetnie zagra z żurawinową konfiturą. Nie może zabraknąć świeżej bagietki, którą podajemy bez masła.

Jak dobrać wino do sera, czyli temat rzeka?
1154366_cheese_tableNajlepszym towarzystwem do deski serów jest oczywiście wino i tutaj sprawa wydaje się skomplikowana, bo przecież tak naprawdę do każdego gatunku sera pasuje inny trunek. Generalna zasada mówi, że im bardziej intensywny smak sera, tym cięższe i bardziej aromatyczne wino do niego podajemy. Całe mnóstwo zaleceń dotyczy również związku między rodzajem wina a konsystencją sera. Możemy z nich skorzystać, jeżeli urządzamy profesjonalną degustację albo komponujemy deskę tematyczną (na przykład złożoną tylko z serów pleśniowych). Nam jednak nie zależy na zamęczaniu gości kolejnymi wytycznymi rodem z poradnika konesera i olśniewaniu ich zawartością naszej piwniczki (wystarczy już, że poinstruujemy ich w kwestii kolejności degustacji serów i nakłonimy, by nie jedli „jak popadnie”), lecz na dobrej zabawie z pysznym jedzeniem w tle. Dlatego też możemy ze spokojem zrezygnować ze sztywnych, zawiłych i pretensjonalnych zasad dotyczących doboru win do potraw i zaserwować po prostu uniwersalne białe lub czerwone wino wytrawne o delikatnym aromacie, który nie przytłumi smaku sera.

Bardzo wdzięcznym tłem dla deski serów, zwłaszcza w kontekście sylwestrowej zabawy, będzie też szampan i właśnie na to połączenie stawiamy, życząc przy okazji wystrzałowej zabawy i szczęśliwego, smacznego Nowego Roku :-)
931777_champagne


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.3/10 (4 votes cast)
Sylwestrowy szlagier: deska serów, 9.3 out of 10 based on 4 ratings

Skomentuj...