Świąteczny karp – kupuj świadomie

Jeszcze żywy KARPTradycja zakupu żywego karpia wiązała się z niedostatkami żywności w PRL. Karp był wówczas jedyną świeżą rybą sprzedawaną w okresie przedświątecznym. Zwyczaj sprzedaży żywych ryb nadal się utrzymuje. Co roku tony karpi transportowanych jest często bez wody oraz w nadmiernym stłoczeniu – informuje Klub Gaja, nawołując polskie społeczeństwo do zmiany przyzwyczajeń.

Kampania społeczna Klubu Gaja, wspierana przez takie osobowości medialne, jak Robert Makłowicz, Olga Tokarczuk, Magdalena Różczka czy Bartłomiej Topa, ma na celu edukację konsumentów, uwrażliwienie ich na cierpienie zwierząt i problemy związane z zaburzeniem równowagi ekologicznej przekształcanych w przemysłowe hodowle naturalnych stawów.

Jak się okazuje, głosy sprzeciwu wobec niehumanitarnego traktowania żywych karpi to coś więcej niż tylko misja społeczna, ale również konkretne działania, czego efektem jest realny wpływ  polskie prawodawstwo – w 2009 roku Sejm, na wniosek Klubu Gaja, znowelizował Ustawę o ochronie zwierząt:

Zmieniony art. 2 wskazuje, iż ustawa chroni także ryby, tak jak wszystkie kręgowce, które odczuwają ból, strach i stres. Przypadki pakowania żywych ryb do foli, a także trzymanie ich w stłoczonych i w zbyt małych basenach mogą być od tej pory zgłaszane m.in. inspekcji weterynaryjnej.

Pomimo zaostrzenia przepisów, nadal są problemy z ich egzekwowaniem. Wystarczy przyjrzeć się uważniej temu, co dzieje się w wielu polskich supermarketach, szczególnie tych wielkich, nastawionych na masową sprzedaż produktów spożywczych. Zwierzęta wegetują ściśnięte w małych zbiornikach, nie mając ani kawałka przestrzeni do pływania, często z otarciami i ranami na tułowiu, zanurzone w cuchnącej wodzie. Takie widoki są naprawdę częste w okresie przedświątecznym. Ogarnięci szałem zakupów konsumenci nie zwracają na to szczególnej uwagi, a wielkim koncernom po prostu bardziej opłaca się zaryzykować zapłacenie kary, niż inwestować w polepszenie warunków ryb. Jedyne, co może poprawić sytuację zwierząt, jest zmiana przyzwyczajeń kupujących prowadzący do spadku zysków ze sprzedaży żywych ryb.

Nie baw się w kata, kup karpia w płatach – to hasło tegorocznej akcji. My również zachęcamy do kupowania ryb z lodu lub chłodni – zapewniamy, że na takim świadomym wyborze nie ucierpi ani smak, ani tradycja.

Więcej o akcji: Jeszcze żywy KARP

Wybieraj mądrze, działaj, reaguj

Akcja Jeszcze żywych KARP na Facebooku

materiały: Klub Gaja


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.7/10 (3 votes cast)
Świąteczny karp - kupuj świadomie, 9.7 out of 10 based on 3 ratings