Sprawdź, jak smakują Mazury. Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego już za 3 dni

Autor:

Wrzesień 12, 2012WydarzeniaSkomentuj...

Plince z pomoćką, dzyndzałki z hrećką, pieczona karbónada, szmurkul, siekana słoma. Znacie kuchnię warmińsko-mazurską?

Warmia, Mazury i Powiśle to region wyjątkowo atrakcyjny dla smakoszy: oryginalna i bogata tradycja kulinarna czerpiąca z wielu źródeł idzie tu w parze z wyjątkowo dobrze rozwiniętą siecią  producentów żywności tradycyjnej i lokalnej.

Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle, który odbędzie się w dniach 15-16 września 2012 r. roku w Olsztynie ma za zadanie promować tę ideę wśród mieszkańców regionu oraz odwiedzających nasz region turystów. Celem festiwalu jest również wskazanie powiązania pomiędzy producentami surowców, którzy wachlarz swoich produktów zaprezentują w sobotę i niedzielę na terenie przedzamcza w Olsztynie, a lokalną gastronomią.

PROGRAM FESTIWALU

Dziedzictwo Kulinarne daje nam wiedzę o pochodzeniu oferowanych produktów i żywności, o ich związku z dziedzictwem kulturowym regionu. Warmia, Mazury i Powiśle zachwycają nas nie tylko swoją przyrodą, ale także smakami. To właśnie jakość produktu, bogaty, niepowtarzalny smak, zapach, wygląd i tradycyjne receptury są coraz częściej poszukiwane przez konsumentów. W tej dziedzinie warto wrócić do korzeni i promować przetwórstwo żywności na małą, lokalną skalę w oparciu o świeże surowce, które na nasz stół trafią bezpośrednio z przysłowiowego „pola”.
Festiwal to połączenie prezentacji produktów z pokazami kulinarnymi, których efekty zaprezentowane będą szerokiej publiczności. Pierwszego dnia Festiwalu, w sobotę 15 września, wszyscy miłośnicy tradycyjnej, regionalnej kuchni będą mogli uczestniczyć w degustacji przygotowanych potraw, które nieprzypadkowo znalazły uznanie w oczach organizatorów.  Ich autorzy brali udział w konkursach kulinarnych wpisanych decyzją Zarządu Województwa w „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego” zdobywając uznanie publiczności i jury konkursowego. Dodatkowo będzie można skonfrontować swoją wiedzę o tradycyjnej polskiej kuchni podczas spotkań z dr Grzegorzem Russakiem, miłośnikiem i znawcą kulinarnym.
Nowością będzie możliwość obejrzenia bezpośredniej relacji z przebiegu festiwalu na stronie internetowej: www.warmia.mazury.pl.
 
 
Festiwal Dziedzictwa Kulinarnego Warmia Mazury Powiśle, Olsztyn 15-16 września 2012 r.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Skomentuj...