Slow Food – rewolucja spod znaku ślimaka

W roku 1986, tuż przy jednym z najbardziej szacownych zabytków Rzymu – XVIII-wiecznych Schodach Hiszpańskich – swe podwoje otworzył zdobny w złote łuki lokal spod szyldu McDonald’s. Dziś prawdopodobnie na nikim nie zrobiłoby to specjalnego wrażenia – skupiska fast foodów w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach całego niemal świata, takich jak rzymski Piazza di Spagna, to nieodłączna część krajobrazu współczesnego świata.

Dwadzieścia lat temu jednak wydarzenie to wstrząsnęło do głębi  ludźmi, którym nie mieściło się w głowie tak bliskie sąsiedztwo czcigodnych pomników kultury oraz plastikowych tac wyładowanych hamburgerami.  Wstrząsnęło do tego stopnia, że jeden z oburzonych – dziennikarz radiowy i publicysta Carlo Petrini – tworzy w odpowiedzi ruch społeczny, mający być wyrazem sprzeciwu wobec rosnącej dominacji trendu „fast food, fast life”.

Bardzo zły fast food

Slow Food Movement, przekształcony wkrótce w  organizację, postawił sobie za cel „obronę prawa do smaku”.  Cokolwiek miało to pierwotnie oznaczać, okazało się hasłem nie tylko nośnym, ale też niezwykle pojemnym. Pomieściło w sobie zarówno postulat powrotu do tradycyjnych smaków, ochronę o promocję regionalnych produktów żywnościowych i tradycyjnych metod ich wytwarzania, lobbing na rzecz zmian w polityce rolnej w celu wsparcia dla farm organicznych,  protest przeciwko modyfikacji żywności, używaniu pestycydów i sztucznych dodatków. Nie ma też mowy o pustych sloganach: od niemal 25 lat organizacja Slow Food edukuje, aktywnie rozwija świadomość konsumencką, organizuje szkolenia z zakresu ogrodnictwa, tworzy banki nasion w celu zachowanie naturalnej różnorodności upraw, powołuje do życia małe wytwórnie żywności, organizuje obchody dni lokalnej kuchni dla chronionych regionów produkcyjnych, a także bezpośrednio interweniuje w transakcje rynkowe.

Organizacja Slow Food - logo

Logo Slow Food Organization

W październiku 2004 roku Carlo Petrini wraz z Massimo Montanarim założyli pod egidą Slow Food Uniwersytet Nauk Gastronomicznych z siedzibą w Piemoncie (Pollenzo) – przedsięwzięcie mające na celu kształcenie w kierunku zarządzania, ekonomii oraz dziennikarstwa gastronomicznego w duchu Slow Food Movement.

Organizacja powołała również program odbudowy bioróżnorodności, nazwany Arką Smaku. Inspirowana Arką Noego idea zakłada zgromadzenie na „pokładzie” zagrożonych zagładą gatunków roślin i zwierząt, a także gotowych produktów spożywczych z całego świata.

Te i wiele innych przedsięwzięć i dokonań plasuje organizację Slow Food wśród najbardziej wpływowych trendów kulinarnych dwudziestego wieku, a siłę oddziaływania tej swoistej filozofii docenił w 2004 roku Time Magazine, zaliczając Carlo Petriniego do grona „Bohaterów naszych czasów” w kategorii „Innowator” i przyznając mu tytuł Człowieka Europy 2004.

Carlo Petrini - załozyciel organizacji Slow Food

Carlo Petrini

Ten triumfalny pochód slowfoodowych idei przez Europę nie ominął i Polski. Założony przez Jacka Szklarka Slow Food Polska działa od ponad 12 lat i zrzesza obecnie około 400 członków w dziewięciu oddziałach (conviviach) : Krakowie, Warszawie, Łodzi, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Suwalszczyźnie, na Kujawach, Warmii i w Szczecinie. Na swoim koncie organizacja ma takie sukcesy, jak przywrócenie w ramach Arki Samku prawdziwego oscypka, miodów pitnych, piw niepasteryzowanych, regionalnych odmian pieczywa i wędlin, a także organizacja cyklicznej akcji „Gęsina na św. Marcina” (www.gesina.pl) oraz ogólnopolskiego festiwalu „Czas Dobrego Sera” (www.czasdobregosera.pl) i  przygotowanego z wielkim rozmachem Festiwalu Smaku w Grucznie (www.festiwalsmaku.pl). Jacek Szklarek jest też autorem zrealizowanego przez TVP cyklu filmów dokumentalnych „Polska Dobrze Smakuje”.

Jeśli chodzi o polski rynek żywności, surowe normy wyznaczane przez organizację Slow Food dotyczące sposobu produkcji, chowu czy uprawy spełnia około 50 rodzinnych firm (są to wytwórcy m.in. oscypka, bundzy, bryndzy, gołki, miodów pitnych, wędlin, soków owocowych, miodów spożywczych, pieczywa, przetworów owocowych i warzywnych, nalewek, nabiału i wędzonych ryb). Dlaczego firm tych jest tak mało, skoro zarówno walory smakowe, jak i zdrowotne takich produktów przyciągają coraz więcej nabywców?

Próby odpowiedzi na to pytanie znajdziecie tutaj.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)
Slow Food - rewolucja spod znaku ślimaka, 9.0 out of 10 based on 1 rating
No Responses do “Slow Food – rewolucja spod znaku ślimaka”

Skomentuj...