Słodko i zdrowo. Miody, jakich nie znałeś

Polacy lubią miód, ale tak naprawdę niewiele o nim wiedzą. Zwykle kupujemy ten wielokwiatowy, który rzeczywiście jest opcją bezpieczną i uniwersalną. A może by tak wyjść poza tę sztampę i odkryć całe bogactwo miodowego królestwa?

Miody można podzielić na dwa podstawowe gatunki: nektarowe i spadziowe. Te ostatnie nie są w Polsce zbyt popularne, głównie ze względu na swoją cenę i specyficzny smak. Najczęściej kupujemy miody nektarowe – złociste, bardzo słodkie i aromatyczne.  Ale – jak wspomnieliśmy – i tu rzadko wykazujemy się inwencją – przywiązujemy się do jednego rodzaju miodu, boimy się eksperymentować albo po prostu nie wiemy, jak wielki i zróżnicowany jest wybór smaków, aromatów i właściwości zdrowotnych miodu.

Tradycyjny miód nektarowy wielokwiatowy ma łagodny, delikatny smak – choć i on może różnić się w zależności od pory roku, w jakiej pszczoły zbierały nektar (miody robione latem są zwykle nieco ostrzejsze niż te wiosenne) czy regionu, w jakim znajduje się pasieka. Smak jest też zależny od gatunku kwiatów, których nektar został użyty przez pszczoły do produkcji miodu.  Generalnie jednak miód wielokwiatowy  to rzeczywiście świetny produkt uniwersalny, nadający się zarówno do jedzenia „na surowo”, jak i do wzbogacania smaku rozmaitych potraw i napojów. Przy tym jest znakomitym środkiem przeciwdziałającym alergiom pyłkowym – pomaga chorym uodpornić się na poszczególne uczulające pyłki.

miód nektarowy

Warto zwrócić uwagę na jeden z najlepszych miodów nektarowych – lipowy. Jego słodko-ostrawy smak z lekką nutką goryczki sprawia, nadaje niezwykłego aromatu potrawom – wspaniale komponuje się na przykład z szarlotką czy serkiem mascarpone. Zdrowy jak każdy miód, ten wyjątkowo świetnie sprawdza się przy przeziębieniach i grypie.

Charakterny, ciemny miód o specyficznym ostrym posmaku – gryczany, to nasze „must have” w kuchni zwłaszcza w okresie zimowym. Można lubić jego smak lub nie, ale do piernika, pierniczków czy wigilijnej kutii nie ma nic lepszego. No i wspaniale pasuje do aromatycznego grzańca na czerwonym winie.

miód wrzosowyJeszcze bardziej esencjonalny, gorzkawy i nasycony jest smak miodu wrzosowego – ciemnobrunatnego „króla miodów” (niestety, równie królewska jest jego cena). Pierniki, piwny grzaniec lub bałkański jogurt z miodem wrzosowym i orzechami to po prostu poezja smaku.

Niezwykle ciekawych doznań smakowych dostarcza miód cząbrowy – ostry, ziołowy, o zapachu cząbru; świetny do ciemnych mięs i sosów. Wytwarza się go na sporą skalę w Chorwacji i warto przywieźć sobie słoiczek tego rarytasu przy okazji wakacyjnych wojaży;  W Polsce produkowany tradycyjnie głównie na Kujawach.

Bardzo ciekawym produktem jest miód manuka – nowozelandzki przysmak o ciemnej barwie i ostrym, charakterystycznym smaku, który zawdzięcza kwiatom krzewu manuka. Jest ceniony przede wszystkim ze względu na swoje wyjątkowe właściwości prozdrowotne – jest silnym antyseptykiem, wzmacnia system odpornościowy i reguluje działanie przewodu pokarmowego. Wśród miodów manuka naszym ulubionym jest ten z dodatkiem zielonej herbaty – wraz z cytryną i listkiem mięty stanowi świetny dodatek do zimnych napojów.

Koniecznie należy też spróbować miodów nektarowych o ziołowych posmakach: wspaniały jest  łagodny miód rumiankowy, ostrzejszy w smaku miętowy, aromatyczny macierzankowy i szałwiowy i delikatny, lekko cytrynowy miód melisowy – świetne solo i do herbaty. Gwiazdą tego rodzaju miodów jest miód tymiankowy, wytwarzany tradycyjnie na Krecie. Grecki jogurt zmieszany z suszonymi figami i tym miodem o niezwykłym aromacie tymianku i dziko rosnących ziół to śniadanie, dzięki któremu od razu poczujemy się jak na słonecznej wyspie.

Delikatnie goryczkowy miód rzepakowy, niezwykle słodki mniszkowy, kwaskowy malinowy (wspaniały z herbatą przy przeziębieniu), ostry bławatkowy, nieco mdły koniczynowy i akacjowy… miody nektarowe to cała paleta smaków i aromatów, które aż się proszą o kulinarne eksperymenty.

Odrębną grupą miodów są miody spadziowe – ciemne, o szarym lub zielonkawym połysku i rewelacyjnych właściwościach zdrowotnych: wykrztuśnych, antyseptycznych i przeciwzapalnych. W Polsce znane są przede wszystkim miody ze spadzi drzew iglastych – głównie jodły i świerku. Są one zaskakująco mało słodkie (jak na miód oczywiście!), lekko żywiczne. Oprócz zastosowania leczniczego, miód spadziowy może być doskonałym dodatkiem do tradycyjnego toruńskiego piernikasprawdź nasz przepis!

Rarytasem jest alpejski miód górski (Berghonig) – najczęściej spadziowy lub spadziowo-nektarowy, produkowany w krajach alpejskich, szczególnie w Szwajcarii i we Francji.  Lekko korzenny, ziołowy smak i intensywny aromat jest jak spacer po alpejskim lesie.

Pamiętaj!

  • Miód można traktować jako przysmak albo jako lekarstwo – często niestety jedno wyklucza drugie. Wysoka temperatura obniża aktywność enzymów – już przy temperaturze 40 stopni C następuje spadek dobroczynnych właściwości miodu, a przy temperaturze powyżej 70 stopni C traci je niemal całkowicie. Dlatego , wbrew tradycji, walcząc z grypą i przeziębieniem nie należy dodawać miodu do gorącej herbaty czy mleka – rozpuszczaj miód tylko w przestudzonych napojach, a najlepiej jedz go solo.

 

  • Krystalizacja to naturalny proces fizyczny, nie powodujący zmiany właściwości chemicznych miodu. Zmiana dotyczy wyłącznie stanu skupienia.
  • Miód należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu o temperaturze ok.  10-15oC. Słoik powinien być szczelnie zamknięty – miód ma właściwości higroskopijne – może zacząć fermentować, przyjmuje też zapachy z otoczenia.
  • Do wypieków z miodem zawsze dodawaj odrobinę sody oczyszczonej – zneutralizuje kwasy zawarte w miodzie i spulchni ciasto.
  • Gdy w wypiekach zastępujesz cukier miodem, podwyższaj temperaturę w piekarniku o 15 stopni w stosunku do temperatury podanej dla wypieków z cukrem.
  • Posmaruj łyżkę masłem – miód nie będzie się do niej przyklejał.

Gdzie kupować? Tradycyjne polskie miody – wielokwiatowy, gryczany, lipowy, rzepakowy – najlepiej kupować „u chłopa” – w małych gospodarstwach rolnych w czystych rejonach kraju. Zwykle możemy mieć wówczas pewność, że produkt jest oryginalny, naturalny i ekologiczny, a cena nie zbija z nóg.

Specyficzne miody gatunkowe, rzadziej spotykane i egzotyczne kupuj tylko za granicą (wówczas również warto szukać małych lokalnych gospodarstw z pasieką) lub w sprawdzonych sklepach specjalizujących się w tego typu żywności. Nie oszczędzaj, gdy chodzi o miód wyjątkowej proweniencji – cena w tym przypadku często jest wyznacznikiem jakości i oryginalności.

Gdzie szukać miodów o oryginalnych smakach? Sklepy godne polecenia:

Miód tymiankowy z Krety, z regionu Balos i z Elafonissi: http://greckie-delikatesy.pl/

Polskie miody z Kaszub, m.in. wrzosowy, rzepakowy i spadziowy oraz oryginalne połączenia: miód z cynamonem i z pyłkiem pszczelim: http://kaszubskiemiody.pl/

Duży wybór naturalnych miodów, dostępny też miód kremowany – wolno krystalizujący: http://sklep.bartnik.pl/

Certyfikowane miody manuka importowane z Nowej Zelandii: http://www.miodymanuka.pl/

Ciekawe miody gatunkowe: malinowy, akacjowy, z runa leśnego: http://www.aleziolo.pl/

Spory wybór ziołomiodów: http://e-zdrowie.abc24.pl/

Miód cząbrowy, kolendrowy, miody ziołowe i z drzew owocowych: http://kujawskie-miody.blogspot.com

Ekskluzywne miody o niezwykłych smakach: różany, akacjowo-pomarańczowy, sosnowo-eukaliptusowy: http://www.amus.pl/


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
Słodko i zdrowo. Miody, jakich nie znałeś, 9.8 out of 10 based on 4 ratings

Skomentuj...