Raclette – dobry smak zbliża

Znaną nieco mniej niż fondue, choć coraz popularniejszą w Polsce  wariacją na temat serowej uczty jest raclette – kolejny rewelacyjny pomysł na domową imprezę przy stole. Współczesne urządzenie do raclette  to rodzaj stołowego grilla, składającego się z górnej blachy lub płyty z kamienia i kilku – zwykle sześciu lub ośmiu – małych patelenek pokrytych teflonem. Na patelenkach umieszcza się grzanki z dowolnie wybranym serem – przede wszystkim tradycyjnym raclette – półtwardym, dojrzewającym serem szwajcarskim, który podczas podgrzewania nabiera charakterystycznego aromatu i lekko pikantnego, słodkawego smaku. Oprócz sera raclette mile widziana jest też mozzarella,cheddar, gomser, parmezan, pecorino, tylżycki, camembert, pleśniowa gorgonzola.

Urządzenie do raclette: Tefal

Urządzenie do raclette: Tefal

Urządzenie do raclette z kamienną płytą,  Silvercrest Kitchen Tools

Urządzenie do raclette z kamienną płytą, Silvercrest Kitchen Tools

Podczas gdy chleb z serem apetycznie się podpieka na dolnych tackach, piętro wyżej, na blasze, grillują się apetyczne dodatki: kawałki boczku, pieczarki, cebulka, bakłażany, plastry cukinii, papryka, krewetki, kawałki łososia, kurczaka i innych delikatnych mięs, gotowane ziemniaki, swojski oscypek.

1182863_saladKażdy z biesiadników komponuje sam własną zapiekankę, korzystając nie tylko z gorących składników, ale też z obecnych na stole dodatków: zimnych warzyw, pikli, owoców – przede wszystkim winogron, gruszek, fig, melona, awokado, ale też bananów i truskawek (jedliście kiedyś gorgonzolę z truskawkami? Jeśli nie, to świetna okazja, by spróbować – raclette naprawdę budzi w człowieku kulinarną brawurę!), orzechów, prażonych ziaren, oliwek, kaparów, a także sosów, masła czosnkowego, konfitury z żurawiny i ziół… Mówi się, że raclette to gra wyobraźni, i rzeczywiście coś w tym jest – tworząc własne niepowtarzalne minizapiekanki człowiek naprawdę czuje, że kulinaria to najbardziej twórcza i radosna dziedzina sztuki.

Raclette to również chyba najmocniej integrująca i najweselsza forma wspólnego biesiadowania. Podobno wzajemna pomoc przy komponowaniu tacki sąsiadów połączyła już niejedną parę… A jak już jesteśmy w temacie – nie sądzicie, że to również dobry pomysł na spędzenie Walentynek?

 


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
Raclette - dobry smak zbliża, 9.5 out of 10 based on 2 ratings
One Response do “Raclette – dobry smak zbliża”
  1. Iwonka

    z pewnością to ciekawe urządzenie. Nie wiedziałam, że jest ich tak dużo :D mąż mnie na to namawia ale chyba nie mamy miejsca w kuchni na kolejne takie urządzenie.

    VN:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Skomentuj...