Podróże kulinarne: Zjeść Berlin! Cz III: kuchnia uliczna i wpływy etniczne

Kuchnia stricte regionalna, z lokalnymi tradycjami, stanowi tak naprawdę niewielki, choć ważny wycinek kulinarnego krajobrazu Berlina, krajobrazu, który w rzeczywistości jest mozaiką kultur, pokoleń, stylów życia i trendów. Mieszanka to bardzo kolorowa, ale możemy zaręczyć, że najwyższej próby.

Tureckie jedzenie w BerlinieTurcja w Berlinie: kulinarny raj

Jednym z fenomenów berlińskich kulinariów jest bardzo wysoki poziom tzw. kuchni ulicznej. Największy wpływ na tę dziedzinę mają wpływy tureckie. Absolutną gwiazdą jest tutaj döner kebab (po turecku döner – „obraca się”), czyli potrawa pozornie znana nam z polskich ulic, ale… tylko pozornie. Berliński döner kebab przygotowany przez tureckich imigrantów nie ma nic wspólnego z ociekającymi tłuszczem kawałkami doprawionej do niemożliwości i przesolonej wieprzowiny z dodatkiem pływającej w oleju nie pierwszej świeżości surówką. Cieniutkie płatki idealnie przypieczonego baraniego (ewentualnie – cielęcego lub drobiowego) mięsa, skrawanego z pionowego rożna, podawane ze świeżymi warzywami w chrupiącej bułce lub chlebie pita to danie nie tylko pyszne, ale też naprawdę zdrowe! Najlepszy döner w mieście to prawdopodobnie Mustafas Gemüse Kebap przy Mehringdamm (Kreuzberg), Balli Veli Imbiss przy Hermannstrasse (Neukölln) oraz Kaplan Döner na Wedding. Wspaniałe są też tureckie specjały sprzedawane na dworcu Friedrichstrasse. Jedzenie ich na stojąco, przy wysokich stolikach ma swój nieoceniony urok ;-)

Doner kebab w Berlinie

Turecka kuchnia to również inne zdrowe i bardzo smaczne produkty; oprócz najwyższej jakości mięsa i świeżych sałatek często w typowych tureckich Imbissach (bistro typu „snack”) kupimy też pyszne grillowane warzywa, turecki ser, napoje na bazie jogurtu (ayran) czy oryginalną turecką pizzę (Türkische Pizza). Rewelacyjne jest też tureckie pieczywo; polecamy otwartą 24 godziny na dobę piekarnię Salut Bäckerei przy Schlessische Strasse, a w niej Kastenweissbrotbiały chlebowy bochen typu „fluffy” (puszysty), pieczony w formie.

Generalnie najłatwiej znaleźć dobrą rdzenną kuchnię turecką w dzielnicach zdominowanych przez turecką kulturę (wschodni Kreuzberg, Neukölln). Szukajmy lokali i sklepów obleganych przez miejscową ludność – Berlińczycy, niezależnie od swych korzeni, wiedzą, co dobre.

turecki chleb salut backerei brot

W Berlinie „zjeść szybko” nie znaczy „zjeść byle jak”

W Berlinie wspaniale gotują również Azjaci i Włosi – chińskie makarony z warzywami (noodle), sushi (znakomite w Kuchi na Kantstrasse) oraz pasty i pizze w wielu lokalach (również tych typu „street food”) to dania najwyższych lotów.

sandwich z warzywami i kurczakiemSpośród „szybkich przekąsek” na wysokim poziomie stoją sandwicze i kanapki (belegtes Brötchen) z dobrych piekarni i sklepów z pieczywem, umiejscowionych często na dworcach i większych węzłach metra; zawsze świetne są słodkie wypieki.

Godne polecenia „szybkie” bistro to Funk You na Friedrishein, oferujące zdrowe i naturalne sandwicze oraz koktajle-bomby witaminowe.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Podróże kulinarne: Zjeść Berlin! Cz III: kuchnia uliczna i wpływy etniczne, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Skomentuj...