Orkisz – druga młodość zapomnianego skarbu

pszenica-orkisz Orkiszowy chleb, orkiszowe ciasta i ciastka, orkiszowe płatki, a nawet orkiszowe… piwo i wódka – od niedawna ta odmiana pszenicy regularnie występuje w roli gwiazdy sklepów ze zdrową żywnością. Co takiego kryje w sobie, że producenci po długich latach ciszy przypomnieli sobie o „szpelcu”? Oczywiście bogactwo zdrowotnych właściwości!

Pszenica orkisz to zboże o starożytnym rodowodzie, bardzo popularne w zamierzchłych czasach, zachwalane przez samą Hildegardę z Bingen, następnie zapomniane na długie lata, dziś odkrywane na nowo dzięki modzie na zdrowe odżywianie.

szpelc-pszenica-orkiszOrkisz dla zdrowia i urody

W przeciwieństwie do większości zbóż, prawdziwa skarbnica cennych aktywnych substancji kryje się nie w łusce, lecz wewnątrz ziarna. Antybakteryjny rodanid, niezbędne nienasycowne kwasy tłuszczowe (NNKT) obniżające poziom cholesterolu we krwi, lekkostrawne białko, złożone węglowodany łagodnie podnoszące poziom glukozy i będące najlepszym paliwem dla pracy mózgu, błonnik usprawniający trawienie, mnóstwo witamin z grupy B, PP oraz składników mineralnych: potasu, żelaza, cynku, wapnia, krzemu – dzięki nim orkisz podnosi odporność organizmu, wzmacnia kości i zęby oraz dba o skórę, włosy i paznokcie.

Zboże to poleca się szczególnie osobom osłabionym, rekonwalescentom, chorującym na anemię. Jest bardzo pomocne w profilaktyce chorób serca i układu krążenia, ze względu na wysoką zawartość NNKT. Jako że orkisz skutecznie reguluje poziom cukru i insuliny we krwi, jest świetną opcją dla diabetyków. Wysoka zawartość błonnika przy jednoczesnej lekkostrawności i bogactwie witamin czynią orkisz idealną bazą diety odchudzającej.  Ponadto produkt ten powinien pojawiać się regularnie w jadłospisie kobiet ciężarnych, jako że stymuluje rozwój płodu i dba o prawidłowy przebieg ciąży.

Unikać orkiszu powinny właściwie tylko osoby na diecie bezglutenowej: uczulone na białko pszenicy czy chore na celiaklię.

chleb-orkiszowyJak korzystać z dobrodziejstw orkiszu?

Wielka różnorodność produktów orkiszowych, z jaką mamy obecnie do czynienia na rynku, zachęca do eksperymentów i degustacji. My szczególnie polecamy płatki orkiszowe w roli bazy codziennego musli, mąkę orkiszową do samodzielnych wypieków (przepis na domowy chleb orkiszowy znajdziecie tutaj) i kawę orkiszową, która mimo iż nie zawiera kofeiny wspaniale ożywia, delikatnie pobudza, rozgrzewa i stymuluje procesy trawienne; polecana jest nawet osobom cierpiącym na wrzody żołądka. 

A najlepszą wiadomość zostawiamy na koniec: orkisz jest smaczny! Wyróżnia się spośród innych zbóż charakterystycznym, łagodnym, lekko orzechowym smakiem, który komponuje się zarówno ze słodkimi, jak ostrymi dodatkami. Co tu dużo mówić – niemalże kulinarny ideał!


VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Orkisz – druga młodość zapomnianego skarbu , 10.0 out of 10 based on 1 rating

Skomentuj...