Nosisz soczewki kontaktowe? Kilka rzeczy, o których musisz pamiętać

Soczewki kontaktowe są coraz chętniej wybierane przez osoby z wadami wzroku. Są one nie tylko wygodne, ale również niewidoczne, co dla większości jest ogromną zaletą. Jednak nosząc soczewki należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Inaczej możemy podrażnić oczy i tylko wyrządzić sobie krzywdę.

Jak wybrać pierwsze soczewki kontaktowe?

Jeśli chcemy zamienić okulary korekcyjne na soczewki kontaktowe pod żadnym pozorem nie powinniśmy dobierać ich samodzielnie. Koniecznie należy udać się do okulisty, który wykona odpowiednie badania i stwierdzi czy nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia soczewek. Niektórzy mają uczulenie, a założenie soczewek kontaktowych skutkuje wówczas stanami zapalnymi i podrażnieniem oczu. Okulista nie tylko stwierdzi czy możemy nosić soczewki, ale również dobierze pierwszą parę. Zwykle para soczewek kontaktowych wliczona jest w cenę wizyty i otrzymujemy ją na własność. Oprócz tego lekarz pokaże jak powinniśmy zakładać soczewki i zapozna nas z informacjami na temat ich odpowiedniej pielęgnacji. Po pierwszej wizycie można samodzielnie kupować soczewki zgodne ze specyfikacją pary dobranej przez okulistę. Co pół roku należy odwiedzić lekarza, W razie pogorszenia wzroku lub stanów zapalnych trzeba udać się niezwłocznie do okulisty.

Czy w soczewkach można spać?

Większość soczewek przeznaczonych jest do użytku w trybie dziennym. Oznacza to, że przed pójściem spać należy je zdjąć. Oczywiście istnieją również soczewki, które można nosić całą dobę. Jeśli jednak nie posiadamy takich nie zapominajmy o zdjęciu pary przed snem. Inaczej możemy narazić się na mocne podrażnienia, których skutki będziemy odczuwać nawet przez kilka dni. Wynika to stąd, że oczy słabiej „oddychają” w soczewkach niż bez nich. Nawet jeśli posiadamy soczewki o dobrej gazoprzepuszczalnośći zawsze stanowią one ciało obce i dodatkową warstwę na powierzchni gałki ocznej. Jeżeli już zdarzyło nam się zasnąć w soczewkach, po przebudzeniu koniecznie należy je zdjąć, zdezynfekować i nawilżyć oczy płynem.

Czy soczewki mogą mieć kontakt z wodą?

Kąpanie się i pływanie w soczewkach nie jest wskazane. Soczewki powinny być suche, ponieważ woda ułatwia rozprzestrzenianie się drobnoustrojów. Jeśli już musimy pływać w soczewkach nie zapominajmy o goglach ochronnych. Po wyjściu z wody koniecznie należy je zdjąć i zdezynfekować. Niektóre marki posiadają w swojej ofercie specjalne soczewki dla sportowców. Zawierają one dodatkową warstwę hydrożelu, która nie tylko wzmacnia ich przyczepność, ale również chroni oczy przed dostaniem się pod soczewkę bakterii. Warto pamiętać, że woda może skracać czas przydatności do użycia. Jeśli soczewki mają często z nią styczność mogą stać się bardziej wiotkie, co utrudni ich zakładanie.

Jeśli nosimy soczewki kontaktowe koniecznie powinniśmy pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli przestrzegamy podstawowych zasad soczewki są całkowicie bezpieczne. Konieczne są również regularne wizyty u okulisty, który będzie obserwował czy pod wpływem soczewek kontaktowych zmienia się nasz wzrok.


VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Nosisz soczewki kontaktowe? Kilka rzeczy, o których musisz pamiętać, 10.0 out of 10 based on 1 rating
One Response do “Nosisz soczewki kontaktowe? Kilka rzeczy, o których musisz pamiętać”
  1. piotrek

    Warto dodać że soczewki trzeba przepłukać w dobrym płynie do pielęgnacji soczewek, ja sam używam miesięcznych soczewek, a do ich pielęgnacji używam albo płynu Solo care aqua albo all clean softa avizora. Co do nie zdejmowania soczewek na noc, ja tam wolę zdejmować kiedyś nosiłem te niby całodobowe i po 24 godzinach miałem oczy jak pingpongi:D mój kuzyn też nosił całodobowe i kiedyś nie zdjął soczewek przez tydzień i doprowadził do tego, że ciężko mu było je ściągnąć, także radzę zdejmować soczewki :P

    VA:F [1.9.22_1171]
    Rating: 0 (from 0 votes)

Skomentuj...