Niezbędne przyprawy w twojej kuchni

Na efekt finalny każdego dania składa się wiele czynników. Istotna jest tutaj jakość oraz świeżość wykorzystywanych produktów, dobry przepis, odrobina kucharskiego talentu a także przyprawy! Tak naprawdę, bardzo często zwykły obiad można zamienić w wyśmienitą potrawę – właśnie z pomocą przypraw. Używając przypraw można wydobyć z potraw to, co najlepsze. Przyrządzając zwykły obiad, potrawy świąteczne, czy nawet przetwory – zawsze warto korzystać z przypraw! Przyprawy oprócz tego, że świetnie smakują to dodatkowo mają właściwości zdrowotne…

Czy mamy tylko pieprz i sól?

Większość ludzi ogranicza się tylko do dwóch przypraw – soli i pieprzu. Używane są do wszystkiego – do kanapek, przetworów, zup. Tymczasem ‘rynek przypraw’ jest naprawdę ogromny. Nie warto się ograniczać, skoro wokół jest tyle możliwości – tyle przypraw, które podkreślą smak każdego dania a dodatkowo korzystnie oddziałują na organizm.

Świeża czy suszona? Jak używać bazylii?

Bazylia to przyprawa, która występuje zarówno w formie świeżych ziół jak i w formie suszonej. Można dodać ją do wielu potraw – sałatek, makaronów oraz dań mięsnych. Oprócz charakterystycznego smaku, jakie nadaje potrawom dodatkowo korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego. Łagodzi wzdęcia i poprawia trawienie.

Jakie właściwości ma rozmaryn?

Rozmaryn, podobnie jak bazylia jest przyprawą, którą można stosować na dwa sposoby. Wyróżnia się bardzo aromatycznym, pięknym zapachem, który z powodzeniem podkreśli smak dań mięsnych. Pasuje również do sałatek. Rozmaryn korzystnie wpływa na pracę wątroby, nerek i żołądka.

Czy czosnek to przyprawa?

Czosnek charakteryzuje się bardzo dużą intensywnością w smaku i zapachu, dlatego należy z nim uważać – aby nie zabić smaku potraw. Często wykorzystywany jest w codziennych potrawach oraz podczas przygotowania przetworów. Czosnek wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym oraz antyseptycznym, dlatego warto spożywać go zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Niezastąpiony koper?

Koperek to chyba najbardziej popularna przyprawa. Często uprawiany jest w ogródkach, działkach a nawet balkonach. Idealnie pasuje do sałatek, zup, dań mięsnych a także przetworów. Koperek nadaje daniom delikatny ziołowy smak i wydobywa z każdego dania to, co najlepsze. Dodatkowo, koperek poprawia trawienie oraz łagodzi wzdęcia.

Pietruszka świeża czy suszona?

Pietruszka również bardzo często jest nieodłącznym elementem każdej kuchni. Bez względu na formę – jest fantastycznym dodatkiem do dup, sosów, sałatek czy dań mięsnych. Nadaje ona potrawom świeżego i bardzo aromatycznego smaku. Oprócz tego zawiera bardzo dużo minerałów, m.in. magnez, potas, żelazo i wapń.

Przyprawy – przepis na udane danie i dobre zdrowie

Przyprawy powinny być stosowane nie tylko ze względów smakowych, ale także zdrowotnych. Jak widać, poszczególne przyprawy pomagają na inne dolegliwości, bądź wzmacniają ogólną odporność organizmu. Przyprawy tworzą fantastyczny duet z każdym produktem, z każdą potrawą, z każdym przetworem, wystarczy tylko umiejętnie ich używać. Zazwyczaj, najtrudniejsze połączenie stanowią przyprawy i przetwory, gdyż gdy doda się ich zbyt dużo to istnieje ryzyko ‘zabicia’ smaków poszczególnych surowców.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Skomentuj...