Nareszcie! Pierwsza w Polsce restauracja z Gwiazdką Michelina – sukces Atelier Amaro

Przewodnik Michelin 2013 Warszawska restauracja Wojciecha Amaro była „na celowniku” już od jakiegoś czasu – w ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie Wschodzącej Gwiazdki, co oznacza sporą szansę na otrzymanie prestiżowego wyróżnienia w nadchodzącej edycji przewodnika Michelin.

To spełnienie moich zawodowych marzeń. – skomentował twórca lokalu. Co złożyło się na taki sukces? Oczywiście półtora roku ciężkiej pracy, zaangażowania i dbałości o jakość usług – ale przede wszystkim to, co wyróżnia Atelier Amaro spośród innych dobrych restauracji: nowa interpretacja bardzo tradycyjnych przepisów, powrót do zapomnianych, a powszechnych niegdyś składników potraw, stosowanie polskich, sezonowych produktów (restauracja jako jedyna w Warszawie oraz druga w Polsce otrzymała rekomendację Slow Food). No i sposób serwowania potraw: w Atelier Amaro nie funkcjonuje stała karta menu; goście otrzymują za to możliwość smakowania tzw. momentów, na które składają się dania przyrządzane z trzech dominujących składników. To nie tylko możliwość zaprezentowania możliwości polskiej kuchni opartej na naturalnych, sezonowo występujących składnikach, ale też przede wszystkim zabawa z kuchnią: rozwiązywanie zagadki, do której kluczami są pojawiające się na stole dania.

O uwzględnieniu restauracji w przewodniku decyduje stu inspektorów Michelin. Odwiedzają oni lokale anonimowo, opiniują i przygotowują rekomendacje posługując się pięciostopniową skalą Sztućców (wyróżnienie za wystrój, jakość obsługi i atmosferę), wyróżnieniami Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny oraz trójstopniową skalą Gwiazdek Michelin za walory smakowe potraw. Jedynie około 80 lokali na świecie poszczycić się może „kompletem” Gwiazdek.

Wojciech Modest Amaro Atelier Amaro

Wojciech Modest Amaro

W tegorocznej edycji przewodnika Atelier Amaro otrzymało 3 symbole Sztućców i jedną Gwiazdkę. Poza tym wyróżnionych zostało w 39 innych polskich restauracji: w sumie 21 z Warszawy i 19 z Krakowa. Wśród wyróżnionych aż czterema Sztućcami znalazły się warszawskie restauracje Amber Room i Pod Gigantami, a Butchery and Wine oprócz 1 symbolu sztućców otrzymał wyróżnienie Bib Gourmand.

Pełną listę wyróżnionych lokali znajdziecie tutaj.

Atelier Amaro
Warszawa, ul. Agrykola 1


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.5/10 (2 votes cast)
Nareszcie! Pierwsza w Polsce restauracja z Gwiazdką Michelina – sukces Atelier Amaro, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Skomentuj...