Kulinarne trendy 2014 – Raport Trendy w Smakach 2014

restauracje-kuchniaRaz w roku eksperci z firmy McCormick (nie, to nie ta od ciągników i żniwiarek!) i Kamis publikują oficjalny raport prognozujący trendy kulinarne i smaki, które zawładną nasza wyobraźnią i podniebieniem przez kolejne dwanaście miesięcy. W USA zapowiedzi te publikowane są od czternastu lat, od zeszłego roku na łamach polskiej prasy i mediów kulinarnych zagościły po raz pierwszy w 2013 roku.

Firma McCormick – jeden ze światowych liderów branży przypraw i dodatków kulinarnych – świętuje w tym roku 125-lecie swojego istnienia, raport 2014 jest więc przygotowany ze szczególnym pietyzmem. Przyświeca mu idea opisania trendów w zglobalizowanym świecie zdominowanym przez niespotykaną wcześniej łatwość komunikacji i kontaktów międzyludzkich. Mówiąc krótko – rządzić ma kuchnia etniczna, inspirowana rozmaitymi tradycjami i kulturami.

Z lekkim opóźnieniem przedstawiamy, co w najbliższych miesiącach poruszyć ma cały kulinarny świat i emocjonować smakoszy. Potraktujcie to zestawienie z przymrużeniem oka, bardziej jako inspirację niż poważne prognozy, a już w żadnym razie nakazy. Moda modą, a kuchnia i tak żyje swoim życiem ;-)

chilli-kuchniaChilli – według ekspertów, w tym roku to będzie coś więcej niż przyprawa, to prawdziwa „obsesja chilli”, na którą zachorujemy pod wpływem coraz częstszych podróży i poznawania bardziej pikantnych kuchni. Chilli w potrawach, chilli w deserach czekoladowych, mieszanki przyprawowe, papryczki Jalapeno i najmodniejsza ostatnio odmiana – Aji Amarillo – pikantne żółte chili z Peru o owocowym smaku – wszystko to opanuje nasze stoły. Jednym słowem, będzie ostro.

Masala, ale inaczej – w nowoczesnym wydaniu. Drugi bardzo pikantny trend, więc przygotujcie swoje kubki smakowe na spore wyzwania. Restauracje indyjskie są w Polsce coraz bardziej powszechne, teraz czas na eksperymenty, łączenie tradycji z modnymi smakami i technikami. Zapowiada się kolorowa podróż do Indii. Kaszmirska masala – mieszanka przypraw z Indii Północnych, w której skład wchodzi kumin, kardamon, cynamon, czarny pieprz, goździki i imbir ma stać się jednym z pięciu najważniejszych dodatków smakowych tego roku.mala-kuchnia

Kompaktowość w kuchni: niewielka przestrzeń, na którą wielu nas jest skazanych, ma przestać nas ograniczać kulinarnie. Sprzyjają temu ułatwiające życie wielofunkcyjne sprzęty i nasza kreatywność. Wielka kuchnia wkracza na skromne salony.

Ale Meksyk! Meksykańskie dania, składniki i przyprawy już od dawna poruszały wyobraźnię, a teraz ma się to przerodzić w prawdziwy boom. Naszym zdaniem jednak uwaga całego świata skieruje się przede wszystkim na…

kuchnia-brazylijska… Brazylię! Twórcy raportu argumentują to „uosabianymi przez nią kuszącymi połączeniami wpływów globalnych i narodowych”, my jednak sądzimy, że moda na brazylijską kuchnię i kulturę w ogóle inspirowana będzie przede wszystkim odbywającymi się tego lata Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej ;)

Do najważniejszych dodatków kulinarnych – obok Aji Amarillo i masali – należeć będzie także meksykański sos chamoy sporządzony z moreli, limonek, chilli i przypraw, tapioka – mąka z tropikalnego manioku, popularna w kuchni brazylijskiej bezglutenowa alternatywa dla zwykłej mąki, oraz herbata używana już nie tylko jako napój, ale występująca w roli przyprawy do potraw (jako składnik mieszanki przyprawowej) i dodatek do marynat.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kulinarne trendy 2014 - Raport Trendy w Smakach 2014, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Skomentuj...