Krótko o gotowaniu na parze

Święta i Sylwester oraz związane z tym okresem szaleństwa kulinarne już za nami. Teraz czas na lżejszą dietę – nie tylko w ramach realizacji noworocznych postanowień o zrzuceniu kilku kilogramów do wiosny, ale przede wszystkim dla ulżenia zmęczonemu bigosami i świątecznymi ciastami żołądkowi. Zamiast jednak przewracać nasze menu do góry nogami, radykalnie redukując je do marchewki i wody, zacznijmy tym razem od przyjrzenia się naszym posiłkom od strony „technicznej”. Sposób przyrządzania żywności to kluczowa kwestia decydująca o ich smaku, walorach zdrowotnych i wartości odżywczej. 

722018_romanescoGotowanie na parze to już nie tylko kulinarny trend – powoli zaczyna być standardem, również w polskiej kuchni. Jeśli jeszcze nie przestawiłeś się na parowanie – zachęcamy, byś zrobił to szybko!
Istnieją co najmniej dwa ważne powody, by zmienić swoje kulinarne przyzwyczajenia i zastąpić gotowanie w wodzie parowaniem. Pierwszy ma naturę zdrowotną: żywność poddawana obróbce termicznej pod wpływem parującej cieczy traci zdecydowanie mniej witamin (przykładowo – zaledwie 40% witaminy C, podczas gdy tradycyjne gotowanie oznacza utratę ponad 70% tego składnika), sole mineralne nie ulegają wypłukaniu, a brak konieczności używania tłuszczu oznacza, że tak przyrządzane posiłki są lekkostrawne i niskokaloryczne.
Drugi aspekt to kwestia smaku, a nawet estetyki: umiejętnie przygotowane na parze produkty zachowują pełnię swego smaku, są bardziej wyraziste, warzywa mają optymalną konsystencję, a mięsa nabierają wspaniałej soczystości. Potrawy gotowane na parze poznamy również po tym, jak prezentują się na talerzu: dotyczy to zwłaszcza zielonych warzyw, takich jak brokuły, szparagi czy groszek cukrowy, zachowujących swój piękny, intensywny kolor.

Jaki garnek do gotowania na parze?

Na rynku dostępne są specjalne metalowe lub bambusowe sitka nakładane na tradycyjny garnek, wieloczęściowe komplety garnków do gotowania na parze oraz parowary. Sitko, najtańsze i najprostsze rozwiązanie, nie jest najszczęśliwszą opcją: brak pokrywki oznacza długi i mało efektywny czas gotowania, a gotowanie na jednym tylko poziomie mocno ogranicza możliwości komponowania potraw. Wybór wielopoziomowych parowarów jest ogromny, ale kto nie chce przepłacać i nie ma wiele miejsca w kuchni, z powodzeniem może zdecydować się na łatwy do mycia i przechowywania garnek do parowania.

 

Elektryczny parowar

Elektryczny parowar

Kilka prostych rad

Gotowanie na parze jest proste, wymaga jednak wyczucia i znajomości kilku zasad, które szybko utrwalają się w miarę wdrażania się w temat.

Dla początkujących zawsze najbardziej problematyczną kwestią jest czas. W elektronicznych parowarach są specjalne programy, z pomocą których możemy dostosować czas gotowania do poszczególnych produktów; gdy posługujemy się garnkiem, musimy sami wyczuć tę kwestię, szybko jednak wpadniemy na właściwy trop, odpowiadający naszym gustom. Ogólną zasadą jest, ze miękkie warzywa, jak brokuły, oraz delikatne ryby gotujemy krócej – często wystarczy kilka minut, by były ugotowane, lecz chrupiące i nie rozgotowane. Czas parzenia zależy też oczywiście od stopnia rozdrobnienia produktu – im mniejsze kawałki żywności, tym krócej je gotujemy. Czas parowania liczymy zawsze od momentu zagotowania się wody, kiedy to umieszczamy produkty na sitkach i zmniejszamy ogień pod garnkiem.
Produkty zamrożone najlepiej odmrażać odpowiednio wcześniej; dotyczy to zwłaszcza mięs i ryb, które warto delikatnie zamarynować lub skropić sokiem z cytryny (ryby, owoce morza).
Pamiętajmy, że potrawy gotowane na parze solimy dopiero po przyrządzeniu. Możemy jednak zadbać o ich aromat, dodając do wody, na której parujemy, dowolne zioła lub kieliszek wina; pachnąca para przeniknie w głąb gotowanego mięsa i warzyw, nadając im niepowtarzalny posmak.
Ważne jest, aby poziom wody znajdował się około 3 cm poniżej nakładki z produktami do gotowania. Produkty nie mogą dotykać powierzchni wody.

garnek do gotowania na parzePilnujmy poziomu wody – może zaistnieć potrzeba jej uzupełnienia, zawsze jednak z zachowaniem powyższych zasad.
Na najniższym poziomie garnka czy parowaru umieszczamy te produkty, które wymagają najdłuższego czasu obróbki: mięsa, ziemniaki, twarde warzywa (ok. 15-20 minut). Im wyższy poziom naczynia, tym czas konieczny na ugotowanie produktu krótszy.

Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej przestrzeni między komorami naczynia, a także o szczelnej pokrywie, zapewniającej prawidłową cyrkulację pary.
Oczywiście, gotując wieloskładnikowe danie, nie parujemy wszystkich produktów na raz, lecz stopniowo dokładamy sitka z wymagającymi krótszej obróbki składnikami.
Wyjątkowo korzystne ze względu na walory zdrowotne jest gotowanie na parze ryżu, zwłaszcza brązowego, oraz kaszy. Zachowanie większości wartości odżywczych (ryż wchłania całą wodę, którą po tradycyjnym gotowaniu wylewamy do zlewu wraz z mnóstwem wartości odżywczych) oraz fakt, że tak przyrządzony produkt jest zawsze idealnie sypki i bardzo smaczny. Ryż gotujemy na specjalnej nakładce do parowania ryżu przez około 40 minut, uprzednio obficie płucząc ziarenka w zimnej wodzie, a następnie zalewając wodą nieco ponad poziom ryżu. Podobna procedura dotyczy kaszy.

Parować możemy właściwie wszystko, ale absolutnym hitem wśród przepisów na potrawy gotowane na parze pozostają ryby i warzywa. Doskonałym startem, by przekonać się do tego rodzaju obróbki, będzie łosoś. Proponujemy dwa proste przepisy na potrawy, które nie mogą się nie udać.


VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (5 votes cast)
Krótko o gotowaniu na parze, 8.0 out of 10 based on 5 ratings
3 komentarze do “Krótko o gotowaniu na parze”
 1. Grzesiek

  No to od dzisiaj więcej gotujemy na parze!! :D W tym bambusowy naczyniu do gotowania na parze można zrobić bardzo dobre pierogi. Jadłem takie ostatnio w Full House w Poznaniu i polecam ;)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 2. aneta24

  gotowanie na parze nie dość ze zdrowe to jeszcz ei smaczne :) przekonała mnie do niego moja mama, która na urodziny sprezentowała mi aprownik philipiak i musze przyznać, ze danwo nie dostałam tak trafionego prezentu :)

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)
 3. Ania

  Przepyszne i zdrowe potrawy wychodzą z gotowania na parze. Polecam każdemu!!!

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

Skomentuj...