Jego pospolitość: majonez. Odkryj ten smak na nowo!

Czy jest bardziej przyziemny i banalny produkt kulinarny? Skromnie schowany w lodówce za bardziej przebojowymi, kolorowymi i charakternymi dressingami, zawsze solennie obecny, na polskich stołach przeżywa swoje wielkie pięć minut przy okazji świąt wielkanocnych, a później znów cicho towarzyszy nam w naszych codziennych posiłkach. Ale to tylko pozory!

356493_friesZa tym niewymyślnym imagem kryje się delikates o długiej, szacownej historii i wspaniałych tradycjach, sos, który w niczym nie ustępuje innym światowym produktom tego typu, wymagający doskonałych produktów oraz wiedzy i doświadczenia w jego produkcji. Czas przypomnieć sobie, jak naprawdę powinien smakować, wyglądać i pachnieć!

Sos majonezowy (sauce mayonnaise), czyli nasz potoczny majonez to zimny sos bazujący na prostych składnikach: oleju, żółtkach jaj i soku z cytryny. Znany od niepamiętnych czasów, jako „sos majonezowy” funkcjonuje od wieku XIX. Etymologię nazwy wywodzi się z różnych źródeł: od stolicy Majorki Mahón, od posilającego się chętnie tym sosem księcia francuskiego Mayenne, od francuskiego miasta Bayonne , od słowa manier, oznaczającego mieszanie czy wreszcie od starofrancuskiego moyeu – żółtko jaja.

Jakkolwiek by nie było, faktem jest, że majonez należy do produktów kultowych, obrosłych legendą, znanych od bardzo dawna, a jednocześnie w tak oczywisty sposób obecnych w naszej kuchni na co dzień, że przez to prawie… niezauważalnych. Słoiczek przemysłowo produkowanego majonezu stoi w lodówce większości domów i raczej nie zastanawiamy się, jakiej jakości jest to produkt (pod warunkiem, że markuje go firma, do której latami się przyzwyczailiśmy – najczęściej przywiązanie do konkretnego smaku tego typu dodatków wynosi się z domu).

A tymczasem duże koncerny produkujące majonez już od dawna przestawiły się na metody ograniczające koszty i czas produkcji kosztem jakości: zamiast oliwy używają często mniej szlachetne, tańsze oleje roślinne, dodają jajka w proszku, konserwanty (zwłaszcza szkodliwy dla zdrowia konserwant E385), stabilizatory, nierzadko barwniki i syntetyczne aromaty. Gotowy majonez może też zawierać sporo wody i sztucznych zagęszczaczy (dotyczy to przede wszystkim tzw. majonezów sałatkowych). Oczywiście jakość wyrobów dostępnych na rynku może się bardzo różnić między sobą, w ogromnej ofercie sosów majonezowych z pewnością da się znaleźć także całkiem przyzwoitej jakości produkty (choćby nasz wytwarzany zgodnie z Polską Normą słynny Majonez Kielecki), jednak kto raz nauczył się robić naturalny majonez domowy, nie wróci już do nawet najlepszego „słoiczka”! Macie chwilę czasu i trochę kulinarnej ambicji? Wypróbujcie tradycyjny przepis na prawdziwy, naturalny majonez „bez ulepszaczy”. Warto! Domowy sos majonezowy jest pyszny, delikatnie kremowy i ma piękny, żółtawy kolor – a co najważniejsze, jest zdrowy i naturalny!

Składników potrzeba niewiele, za to postawmy na ich jakość: dobry nierafinowany olej lub bardzo łagodna oliwa (najlepiej tłoczona metodą bezpestkową; bezpieczniej jednak użyć oleju z pestek winogron, rzepakowego lub ryżowego), ekologiczne jajka, gatunkowa musztarda. Do tego odpowiednie przyprawy i… kręcimy. To naprawdę proste!

201171_prawn_cocktail_1Domowy majonez – przepis:

  • 1 szklanka delikatnego w smaku oleju
  • 1 żółtko jaja kurzego (jajko musi być ogrzane do temperatury pokojowej)
  • 1 łyżeczka soku z cytryny (lub białego octu winnego)
  • 1 łyżeczka musztardy Dijon (opcjonalnie; musztarda jest niedozwolona w „ortodoksyjnych” receptura, jednak ciekawie zaostrza ona smak naszego sosu)
  • Szczypta soli
  • Szczypta cukru
  • Biały pieprz

Na początek ucieramy starannie żółtko, sok z cytryny i musztardę z solą i białym pieprzem. Cały czas miksując lub ubijając trzepaczką, stopniowo 1162606_oil(bardzo cienkim strumieniem lub wręcz „kropla po kropli”) dodajemy olej – aż do uzyskania gładkiej, puszystej i kremowej konsystencji.

Wszystko to brzmi bardzo prosto, ale oczywiście na początku może się zdarzyć, że sos nam się zwarzy. Możemy wówczas wziąć wszystkie składniki i zacząć ucierać majonez od nowa, dodając do niego stopniowo (po łyżeczce) zwarzoną masę. Można tez spróbować „reanimacji” energicznie ucierając majonez i dodając do niego po kropli wrzątku.

Kiedy majonez będzie nam już wychodził perfekcyjnie, warto zacząć eksperymenty z dodatkami smakowymi: odrobina czosnku, bazylia suszona czy  czarny świeżo mielony pieprz świetnie ożywią i odświeżą smak sosu.

Majonez możemy przechowywać około tygodnia, oczywiście w lodówce, w zamkniętym słoiczku.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Jego pospolitość: majonez. Odkryj ten smak na nowo!, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Skomentuj...