Gastronomiczny raj w Rzymie

Eataly, Rzym

Eataly – mekka miłośników dobrego jedzenia

17 tysięcy metrów kwadratowych dobrego smaku, rozłożone na czterech kondygnacjach. Otwarta w czerwcu tego roku świątynia miłośników slow foodu – największa i najbardziej imponująca z 19 już istniejących (oprócz Włoch między innymi w Nowym Jorku i w Tokio) – turystom będącym prawdziwymi smakoszami może przyćmić wszelkie inne rzymskie atrakcje, z Colosseum na czele. Jesteśmy zdania, że na drzwiach do tego gastronomicznego raju powinna wisieć tabliczka z napisem: „Uwaga! To, co tu zobaczysz i spróbujesz, śni się po nocach – wchodzisz na własną odpowiedzialność!”

Co takiego znajduje tu średnio 10 tysięcy odwiedzających dziennie? Zajrzyjmy na parter i pierwsze piętro: prawdziwa mozzarella z mleka bawolic z Kampanii, robiona w olbrzymich kadziach na oczach klientów. Certyfikowane mięsa pochodzące z najlepszych włoskich hodowli. Olbrzymie udźce parmeńskich szynek wytwarzanych metodą tradycyjną w regionie Emilia-Romania. Suszone tradycyjnie, aromatyczne kiełbasy. Najwyższej jakości, oryginalne sery włoskie – aż 200 rodzajów, od wspomnianej mozzarelli, przez gorgonzolę, parmezan, pecorino i grana padano aż po mascarpone i ricottę. Chleby na naturalnym zaczynie z ekologicznej mąki, oczywiście prosto z pieca. Prawdziwa neapolitańska pizza z prawdziwym serem fior di latte (używa się go tylko w dwóch pizzeriach w całej Italii), robiony na miejscu makaron we wszystkich odmianach, kolorach i kształtach. Masła, mleko i jogurty z lokalnych farm górskich. Wyśmienite oliwy, octy i przyprawy. Codziennie świeża dostawa śródziemnomorskich ryb i owoców morza. Świeże owoce. Ekologiczne miody i najbardziej wykwintne słodycze, od świeżych papryczek chilli w czekoladzie po organiczne cukierki wypełnione prawdziwym miodem. 50 gatunków kawy, najlepsze włoskie wody mineralne, a także – oczywiście – olbrzymi wybór win oraz warzone na miejscu piwa. I na każdym kroku – tematyczna restauracja serwująca tradycyjne dania (w przeważającej części robionych „na oczach” klientów, co robi piorunujące, pobudzające apetyt wrażenie), kawiarnie, lodziarnie, piekarnia, piwiarnia i mozzarella-bar.

Mięso w Eataly

Certyfikowane przez Slow Food, najwyższej jakości mięsa z włoskich gospodarstw

Ryby, Eataly, Rzym

Świeże ryby i owoce morza dostarczane są codziennie z okolic Ligurii

W rozległych piwnicach – enoteka z 50 tysiącami wyselekcjonowanych gatunków wina, miejsce leżakowania takich specjałów, jak Parmigiano-Reggiano czy szynka parmeńska, a także piwiarnia kusząca 200 gatunkami najlepszych piw z całego świata oraz, naturalnie, produktami miejscowej warzelni.

Wisienką na torcie jest ostatnie piętro olbrzymiego budynku: ekskluzywne sale dydaktyczne służące adeptom Slow Foodu (kurs na „I Masteri di Slow Food” składający się z 21 lekcji kosztuje 550 euro) oraz restauracja „Italia” z piękną panoramą Rzymu i menu stanowiącym kulinarną podróż po 20 regionach Włoch.

 

Eataly, kursy organizacji Slow Food

Dodajmy do tego wszystkiego olbrzymi wybór książek kulinarnych i komputery Apple z prezentacjami dotyczącymi sprzedawanych i prezentowanych tu produktów.

Eataly nazywane jest czasami „gastronomicznym supermarketem” lub wręcz „kulinarną Ikeą”, ze względu na różnorodność oferty oraz ogólne wrażenie estetycznego ładu i dopracowania, tak bardzo odróżniające ten przybytek od swojskich, choć również przecież rozbuchanych targów miejskich Paryża, Barcelony czy Londynu. Faktycznie – Eataly jest sterylnie czyste, wysmakowane i piękne – ale to nie odbiera przedsięwzięciu ani grama autentyczności. Przeciwnie: być może właśnie w tej wymuskanej scenerii siermiężne, tradycyjne metody wypieku chleba, ręcznego wyciskania serów i lepienia ciast robią największe wrażenie i zyskują na atrakcyjności. Jakikolwiek wymiar miewają tutejsze wycieczki – w niektórych wypadkach można powiedzieć wręcz pielgrzymki, gdyż dla wielu smakoszy to gastronomiczna mekka – niewątpliwe zasługi w zakresie edukacji, rozwoju świadomości konsumenckiej i przede wszystkim promocji naturalnej, wysokowartościowej żywności są nie do przecenienia.

Eataly, Rzym, Piazzale XII Ottobre 1492 (stacje metra Piramide)

http://www.roma.eataly.it/

 


VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 6.2/10 (5 votes cast)
Gastronomiczny raj w Rzymie, 6.2 out of 10 based on 5 ratings

Skomentuj...