Domowa piekarnia: chleb orkiszowy

Pieczenie chleba w domu – dołączyliście już do fanów tego trendu? Od dłuższego czasu kwitnie moda na takie domowe wypieki, choć mamy wrażenie, że po początkowym zachłyśnięciu się ideą domowej piekarni, dopiero teraz ta praktyka nabiera właściwych proporcji.

Domowy chleb orkiszowy
Nauczyliśmy się traktować przepisy wybiórczo (początkowo Polacy piekli chleby "jak leci", narzekając na blogach kulinarnych na liczne nieudane próby i bochenki lądujące w śmietniku...), znaleźliśmy i opracowaliśmy "swoje" sprawdzone przepisy i patenty, sprawdziliśmy, co warto robić samemu, a co lepiej jednak kupić w dobrej piekarni. No i - w wielu wypadkach - zrezygnowaliśmy z maszyn do pieczenia chleba. Na tej modzie najwięcej zarobili właśnie producenci sprzętu AGD, wmawiając nam, że chleba nie da się upiec bez takiego automatu. Można. Sprawdźcie sami.Wyjaśnijmy od razu: nie mamy nic przeciwko automatom do chleba - to przydatne narzędzie. Upraszcza proces wypieku chleba, skraca czas, pozwala na "bieżącą" produkcję praktycznie na co dzień. Pieczywo jest zwykle dobre, niektórzy narzekają na nierówny wypiek i zakalce - ale to może zdarzyć się i przy metodach tradycyjnych. Jednak, jako fani rytuałów, namawiamy, przynajmniej od czasu do czasu, spróbować zrobić chleb od podstaw, w piekarniku. To miły ceremoniał, pełen zapachu i ciepła wypełniającego cały dom, kształtujący cierpliwość i kulinarne umiejętności. Spróbujcie - najlepiej od naszego ulubionego przepisu.Pięknie pachnący chleb z mąki orkiszowej, o wspaniałym smaku i strukturze, jest też stosunkowo łatwy do przygotowania.
Write a review
Print
Składniki
  1. 400 g mąki orkiszowej
  2. 1 łyżeczka soli
  3. 4 g suchych drożdży lub 8g świeżych
  4. 1 łyżka oliwy z oliwek
  5. 1 łyżeczka miodu
  6. 300 ml ciepłej wody
Wykonanie
  1. Mąkę i sól wymieszać, wsypać drożdże, wymieszać. W środku zrobić dołek, dodać oliwę, miód, wodę. Dobrze wyrobić (przez 5 - 10 minut), aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów naczynia - na tym etapie może cały czas być klejące (nie dosypywać mąki).
  2. Chleb przenieść do foremki wysmarowanej masłem i obsypanej otrębami.
  3. Pozostawić do wyrośnięcia na 1,5 godziny. Piec w rozgrzanym piekarniku do 200 stopni Celsjusza przez 50-60 min.
Wolna Kuchnia.pl http://wolnakuchnia.com/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 6.2/10 (5 votes cast)
Domowa piekarnia: chleb orkiszowy, 6.2 out of 10 based on 5 ratings

Skomentuj...