Dlaczego picie wody jest takie ważne?

Każda komórka naszego organizmu potrzebuje wody, a jeśli jej brakuje, ciało nie działa dobrze. W związku z tym musimy regularnie uzupełniać zapasy tego budulca. Dorosły człowiek, powinien przyjmować 2–2,5 litra płynów dziennie. 20% wody dostarczamy wraz z pokarmami, więc musimy wypić od 1,5 do 2 litrów. Dlaczego jest to takie ważne?

Znaczenie wody dla organizmu człowieka

Woda jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu. Stanowi średnio 60% masy ciała (u kobiet 51%). Najwięcej wody zawierają płyny ustrojowe, czyli krew, żółć i sok żołądkowy. Sporo wody jest także w narządach. Dla przykładu, mózg ma 83% wody, a mięśnie 75%. Ciało szkliste w oku to w około 99% woda. Woda utrzymuje objętość i ciśnienie krwi. Dostarcza do komórek organizmu substancje odżywcze i jest niezbędna do utrzymania właściwej temperatury ciała, do trawienia i do nawilżania oczu. Dbając o odpowiedni bilans wodny, wspomagamy usuwanie z ciała toksycznych produktów przemiany materii oraz zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Woda jest także środkiem poślizgowym umożliwiającym pracę stawów. Dba także o wygląd naszej skóry i spowalnia jej starzenie się. Poza właściwościami oczyszczającymi organizm, woda jest również niezbędna dla właściwej pracy jelit, stolec musi być dostatecznie nawodniony.

Ile wody musimy pić?

Organizm nie jest w stanie magazynować wody, a traci ją na wiele sposobów. Po pierwsze, są to utraty fizjologiczne związane z oddychaniem, poceniem się, oddawaniem moczu i stolca. Do tego dochodzi utrata wynikająca ze wzmożonego wysiłku fizycznego, wysokiej temperatury ciała lub otoczenia. Musi sięgać po wodę zanim poczujemy, że chce nam się pić. Uczucie pragnienia jest bowiem późnym sygnałem alarmowym. Pojawia się, gdy w organizm odczuwa już brak wody. Dlatego nie należy czekać z piciem do momentu, aż poczujemy pragnienie. Zaleca się picie 1,5 litra wody dziennie, a trzeba pić jeszcze więcej, jeśli uprawimy sport i intensywnie się pocimy. Więcej wody potrzebujemy także w upały. Musimy zwiększyć jej podaż po zjedzeniu bardzo kalorycznych posiłków oraz po wypiciu alkoholu, który działa moczopędnie.

Co się dzieje, gdy w organizmie jest za mało wody?

Jeżeli organizmowi dostarczamy za mało wody, ten po prostu źle działa. Przestają pracować poszczególne komórki, co prowadzi do zaburzeń w pracy narządów. Organizm zakwasza się i odwadnia. Niedobór wody powoduje ból głowy, zaburzenia koncentracji i pamięci krótkotrwałej, skurcze mięśni i ból stawów, utratę apetytu, bezsenność, rozdrażnienie. Głębokie odwodnienie zaś wywołuje zaburzenia rytmu serca, zaburzenia świadomości i śpiączkę. Skutkiem tego stanu może być zgon. Kłopoty zaczynają się już przy stracie kilku procent wody.
Chcąc właściwie dbać o stan naszego organizmu musimy wyrobić w sobie nawyk picia wody. Kilka razy dziennie sięgajmy po szklankę napoju, by nigdy nie odczuwać pragnienia, które jest pierwszą oznaką odwodnienia.


VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Skomentuj...