Kuchnia na wagę złota – najbardziej luksusowa żywność

Najdrozsze-luksusowe-jedzenieDziś będzie o pieniądzach, choć to nieelegancki temat. Wydawało Wam się, że zakupy w delikatesach Fauchon to szczyt luksusu? Oto zestawienie produktów, których ceny podnoszą ciśnienie.

Snobizm czy koneserstwo? Kulinaria pasja czy wyrachowany interes? Jakość bliska ideału czy zręczny marketing? Czy ‚najdroższe’ znaczy automatycznie ‚najlepsze’? Życzymy Wam i sobie, żebyśmy mogli sami to kiedyś ocenić!

Wolowina-KobeWołowina Kobe

Warunki, w jakich żyją krowy Wagyu na wyspie Honsiu, nie mają nic wspólnego z koszmarem zwierząt rzeźnych w pozostałych częściach świata. Dzień spędzają na delektowaniu się ekologicznymi zbożami, roślinami strączkowymi i ziemniakami, popijaniem piwa, które zaostrza apetyt oraz na relaksowaniu się podczas codziennych ręcznych masaży z użyciem sake (!) przy dźwiękach muzyki klasycznej. Ubój (wyłącznie osobników w stanie dziewiczym) odbywa się w humanitarnych warunkach – zwierzęta pozostają spokojne do samego końca. Dobrze traktowane, znakomicie odżywione, zrelaksowane i zadbane krowy za swoje szczęśliwe życie odwdzięczają się mięsem o idealnej kruchości i delikatności, wyjątkowej marmurkowej strukturze z cieniutkimi, równo rozłożonymi warstwami tłuszczu, niepowtarzalnym smaku i wartości odżywczej zbliżonej do walorów zdrowotnych mięsa najlepszych ryb. Cena wołowiny z Kobe zaczyna się od 1000 zł za kilogram.

Ziemniaki La Bonnotte

Nasz poczciwy ziemniak też ma swojego bogatego kuzyna – uprawianą wyłącznie na francuskiej wyspie Île de Noirmoutier odmianę La ziemniaki-la-bonnotteBonnotte, gdzie ziemia użyźniana jest wodorostami. To właśnie między innymi wodorostom ziemniaki te zawdzięczają swój charakterystyczny, lekko słonawy smak. Kilogram kartofli La Bonnotte osiąga cenę nawet 500 euro.

Tuńczyk błękitnopłetwy

Prawdziwy rybny arystokrata, którego mięso osiąga zawrotne ceny, a masa ciała może dochodzić nawet do 700 Tunczyk-blekitnopletwykg. Tuńczyki tej odmiany, nawet te największe, sprzedaje się zwykle w całości, wystawiając je na specjalnych aukcjach, na których padają kolejne cenowe rekordy elektryzujące cały gastronomiczny świat. Kiedy w 2009 roku w Tokio 128-kilogramowy okaz osiągnął cenę ponad 100 tysięcy dolarów, myślano, że wynik ten długo pozostanie niepobity. Ale już cztery lata później ten sam nabywca – właściciel sieci restauracji Sushi Zanmai, Kiyoshi Kimura – zapłacił na tokijskim targu rybnym Tsukiji 1,38 mln euro za rybę ważącą 222 kg.

Szafran

Tradycyjnie już uważany za najdroższą przyprawę na świecie, pojawia się na większości list i rankingów najcenniejszej i najszlachetniejszej przyprawy-szafranżywności świata. To wysuszone znamiona szafranu uprawnego (Crocus sativus), na których zebranie w ilości 1 kg potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów. Słupki zbiera się ręcznie i suszy tradycyjnymi metodami (nad rozżarzonym węglem). Wielka ilość potrzebnych krokusów i ogromny nakład pracy przy wytwarzaniu przyprawy determinuje jej zawrotną cenę – około 2 tysiące dolarów za 1 kg.

Arbuz Densukewater-melon-1421897-m

Miłośnicy smaku arbuza podobno oszaleliby na punkcie odmiany Densuke, gdyby tylko mieli okazję jej spróbować… a niewielu dostąpi tego zaszczytu. Przeszkodą jest nie tylko cena tego wspaniałego owocu – przeciętnie od 100 do 300 dolarów za sztukę (choć rekordzista zapłacił na aukcji w Sapporo ponad 6 000 dolarów za 8-kilogramowego arbuza), ale także ograniczona dostępność: owoce te uprawiane są wyłącznie na wyspie Hokkaido, a co roku trafia do sprzedaży zaledwie tysiąc sztuk – każda pakowana w ręcznie robioną skrzynię z certyfikatem gwarantującym oryginalność. Jak smakują? Podobno są niezwykle kruche, soczyste i nieporównywalnie lepsze niż nasz „zwyczajny” arbuz.

Melony z YubariMelon-Yubari-Hokkaido

Również na wyspie Hokkaido, w Yubari, na bogatej w popiół wulkaniczny glebie rosną najsłodsze melony na świecie. Jeden owoc kosztuje około 50-150 dolarów, jednak rekord cenowy padł w 2008 roku, kiedy za dwa starannie wyselekcjonowane owoce zapłacono… 24 tysiące dolarów.

Białe trufle

Istnieje kilkanaście gatunków tego cennego i rzadkiego grzyba, m.in. trufla letnia, zimowa, dębowa, Trufla-bialaczarnozarodnikowa, czerwona, ale to trufla biała, czyli piemoncka (rośnie najliczniej i najbujniej w okolicach Piemontu) nosi miano tej najbardziej kosztownej. Mają nieregularny bulwiasty kształt, jasną skórkę i kremowy miąższ o charakterystycznym, słodkawo-czosnkowym aromacie, tak intensywnym, że nie podaje się tych grzybów jako samodzielne danie, a jedynie używa jako dodatek do wykwintnych potraw. Cena, zawsze wysoka, waha się w zależności od obfitości zbiorów w sezonie i aktualnej sytuacji ekonomicznej – rekordowe sumy na międzynarodowych aukcjach przekraczają 200 tysięcy dolarów za kilogram. Zbieranie „białego złota” jest oczywiście ściśle kontrolowane przez prawo – tylko osoby legitymujące się specjalnymi pozwoleniami mogą uczestniczyć w corocznych poszukiwaniach białej trufli.

Grzyby-matsutakeGrzyby Matsutake

Nieco mniej znane niż trufla, ale równie luksusowe są japońskie Matsutake. Te bardzo rzadkie japońskie grzyby o łagodnym smaku rosną wyłącznie pod czerwona sosną japońską i niemal nigdy nie pojawiają się dwa razy w tym samym miejscu. Cena wynosi około 2 tysięcy dolarów za kilogram; nieco tańsze bywają okazy z Chin i Korei Północnej.

Kawior Almas

Kawior stereotypowo kojarzy się z luksusem, ale to ikra bieługi, czyli białego jesiotra z Morza Kaspijskiego, jest prawdziwym kulinarnym diamentem. Dosłownie, bo słowo ‚almas’ znaczy po rosyjsku dokładnie tyle: diament. Produkowany w Iranie biały kawior pakowany jest w puszki z 24-karatowego złota i osiąga cenę 25 tysięcy dolarów za kilogram.

Almas-Golden-Caviar-najdrozszy-kawior

Woda Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani

Najdroższa woda mineralna na świecie kosztowała 60 tysięcy dolarów za 1250 ml i sprzedana została na aukcji w 2010 roku. Butelka, inspirowana twórczością Modiglianiego, zaprojektowana została przez Fernando Altamirano i powleczona 24-karatowym złotem. I to chyba to małe dzieło sztuki w największej części zadecydowało o cenie produktu, choć jego zawartość oczywiście także nie należała do pospolitych: woda pochodziła z trzech zakątków świata: z Francji, Fidżi oraz z islandzkiego lodowca. Tę samą mieszankę wód, opakowaną w replikę słynnej butelki Altamirano, możemy nabyć za zaledwie nieco ponad 3,5 tysiąca dolarów. Przy tych cenach woda bling h2O, której ceny zaczynają się od 40 dolarów za butelkę o pojemności 750 ml i jest dostępna „od ręki” w sklepie internetowym oraz w modnych klubach, to zwykła pospolitość.

Najdrozsza-woda-swiata

Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani

original_750ml_2

bling h2O

Kawa Kopi Luwak

Najbardziej ceniona i najdroższa kawa na świecie. Pochodzi z wysp archipelagu Indonezyjskiego, m.in. Sumatry, i Filipin, a wytwarzana jest w sposób dość niezwykły. Mianowicie powstaje z owoców kawowca, które… przeszły przez przewód pokarmowy cywety, w którym zachodzi proces lekkiej fermentacji. Może lepiej tego nie wiedzieć… W każdym razie, kawa charakteryzuje się niepowtarzalnym aromatem i absolutnie oryginalnym smakiem. Cena kilograma Kopi Luwak z Sumatry to około 700 euro.kawa-kopi-luwak-sumatra

Herbata-oolong-TieguanyinHerbata Tie Guan Yin

Nie tylko kawosze mają swoją ekstraklasę. Jedną z najdroższych dostępnych herbat świata jest czerwona Oolong – Tie Guan Yin. Cena za kilogram wynosi od 80 do 190 euro. Ważniejsze jednak są doznania zmysłowe, jakie gwarantuje: słodki napar ma urzekający kwiatowy aromat, kojarzący się z miodem i orchideami.

Szynka Ibérico

Jamón Ibérico jest najdroższą i podobno najlepszą szynką na świecie. Produkowana wyłącznie z mięsa rzadkiej Szynka-iberico-hiszpanskarasy czarnych świń iberyjskich, hodowanych w górskich regionach na południu Hiszpanii i wypasanych w komfortowych warunkach na specjalnych pastwiskach la Dehesa, porosłych dębami korkowymi. Dieta złożona głównie z żołędzi nadaje mięsu wyjątkowy smak, a dobre warunki życia świnek (zażywają dużo ruchu, biegając na wolności) gwarantuje idealne rozłożenie tłuszczu pomiędzy włóknami mięśni i co za tym idzie charakterystyczną marmurkową strukturę szynki oraz jej niezwykłą delikatność. (Czy to nie kolejny dowód na to, że dobre traktowanie zwierząt hodowlanych to nie tylko kwestia etyki, ale ma też swój praktyczny wymiar, działając również na naszą korzyść?) Natartą solą szynkę suszy się przez trzy lata. Dopiero wtedy zostaje dopuszczona do sprzedaży – ceny zaczynają się od ok. 500 euro za udziec, ale mogą osiągnąć nawet dwa razy tyle.

Najdroższe wino: 2004 Penfolds Block 42 Cabernet Sauvignon

Najdroższe wino świata – 168 tysięcy dolarów za butelkę – sprzedano w 2012 roku. Piękną butelkę (stworzono ich zaledwie 12 sztuk, z których każda otrzymała swój indywidualny numer) i ekskluzywną skrzynkę zaprojektowali artyści (Nick Mount, Hendrik Forster, Andrew Bartlett). Zawartość to oczywiście najwyższej klasy wino powstałe z najstarszych australijskich szczepów Cabernet Sauvignon, ale to chyba ma drugorzędne znaczenie – kolekcjoner prawdopodobnie nigdy go nie skosztuje…bdy_block_42_kalimna_cabernet_screwcap

Najdroższe piwa świata

end-of-history-piwo-wiewiorka

Brewdog’s End of History

700 funtów, czyli prawie 4 tysiące złotych za butelkę piwa… ale za to jaką butelkę! 12 litrowa flaszka

piwo-samuel-adams-utopias

Samuel Adams’ Utopias

znakomitego belgijskiego trunku La Vieille Bon Secourts Ale o wyjątkowym aromacie cytryny, karmelu i lukrecji oraz wysokiej zawartości alkoholu (8 procent) czeka na śmiałków w londyńskiej restauracji Bierdrome. Pinta, czyli kufel o pojemności 0,56 l, to koszt około 40 dolarów. Do najbardziej luksusowych piw na świecie należą tez takie rarytasy, jak bostoński Samuel Adams’ Utopias – 25- procentowe (!), niegazowane (!!) słodkawe piwo z dodatkiem wanilii, karmelu i liści dębu (ok. 80 euro za butelkę; produkuje się je w krótkich seriach po 8 tysięcy sztuk), dojrzewające we francuskich piwnicach i ręcznie butelkowane Carlsberg Vintage 3 (ok. 280 euro za butelkę), Brewdog’s End of History wyróżniające się najwyższą na świecie zawartością alkoholu (55% zapewniło trunkowi miejsce w Księdze Rekordów Guinessa) oraz wyjątkowo okropnym opakowaniem (ok. 650 euro/butelka), czy Tutankhamun Ale(ok. 50 euro za butelkę – 1000 butelek w limitowanej edycji), warzone według starożytnego przepisu znalezionego w Świątyni Słońca królowej Nefertete w Egipcie.

Zupa-z-ptasich-gniazdZupa z ptasich gniazd

Jeden z najdroższych przysmaków kuchni chińskiej, choć określenie ‚przysmak’ może być w tym przypadku dość kontrowersyjne. Zupę gotuje się z gniazd jerzyków, w których składzie dominuje ptasia ślina (smacznego!), i których zbiór należy do niezwykle ryzykownych i niewdzięcznych (oraz słabo opłacanych) profesji. Tymczasem kilogram gniazd może kosztować nawet kilka-klikanaście tysięcy dolarów. Miska zupy, uznawanej za znakomity afrodyzjak, to w Hongkongu koszt około 30 – 100 dolarów.

Najbardziej luksusowa pizza

Pizzeria Margo’s w Valletcie, stolicy Malty, postawiła sobie za cel stworzenie najdroższej i najbardziej luksusowej pizzy świata. W 2010 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinessa ze swoją pizzą za 1800 euro, na której znajdziemy białe trufle, mozzarellę di bufala oraz jadalne płatki 24-karatowego złota. Pizzę zamawiać należy z tygodniowym wyprzedzeniem.Najdrozsza-pizza-swiata-malta

Najdroższy deser

Z kolei rekord w kategorii ‚słodycze i desery’ należy do szefa kuchni hotelu Lindeth Howe Country House w brytyjskim Windermere , Marca Guiberta, który przygotował pudding z czterech rodzajów najlepszej belgijskiej czekolady o smaku brzoskwiniowym, pomarańczowym i whiskey, przyozdobił go szampańskim kawiorem i – chyba najprostszy sposób na podniesienie kosztowności dania, choć trudno byłoby to nazwać ‚tanim chwytem’ –jadalnymi płatkami złota oraz 2-karatowym brylantem (zdaje się, że nie jadalnym). Cena wynosi ponad 2,5 tysiąca funtów, jednak biorąc pod uwagę brylant, deser ten jest jedyną, oprócz wina, ekstrawagancją na naszej liście, która może się opłacić jako inwestycja…Najdrozszy-deser-swiata


VN:D [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Kuchnia na wagę złota - najbardziej luksusowa żywność, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Skomentuj...