Dziś będzie o pieniądzach, choć to nieelegancki temat. Wydawało Wam się, że zakupy w delikatesach Fauchon to szczyt luksusu? Oto zestawienie produktów, których ceny podnoszą ciśnienie.
Snobizm czy koneserstwo? Kulinaria pasja czy wyrachowany interes? Jakość bliska ideału czy zręczny marketing? Czy ‚najdroższe’ znaczy automatycznie ‚najlepsze’? Życzymy Wam i sobie, żebyśmy mogli sami to kiedyś ocenić!
Warunki, w jakich żyją krowy Wagyu na wyspie Honsiu, nie mają nic wspólnego z koszmarem zwierząt rzeźnych w pozostałych częściach świata. Dzień spędzają na delektowaniu się ekologicznymi zbożami, roślinami strączkowymi i ziemniakami, popijaniem piwa, które zaostrza apetyt oraz na relaksowaniu się podczas codziennych ręcznych masaży z użyciem sake (!) przy dźwiękach muzyki klasycznej. Ubój (wyłącznie osobników w stanie dziewiczym) odbywa się w humanitarnych warunkach – zwierzęta pozostają spokojne do samego końca. Dobrze traktowane, znakomicie odżywione, zrelaksowane i zadbane krowy za swoje szczęśliwe życie odwdzięczają się mięsem o idealnej kruchości i delikatności, wyjątkowej marmurkowej strukturze z cieniutkimi, równo rozłożonymi warstwami tłuszczu, niepowtarzalnym smaku i wartości odżywczej zbliżonej do walorów zdrowotnych mięsa najlepszych ryb. Cena wołowiny z Kobe zaczyna się od 1000 zł za kilogram.
Ziemniaki La Bonnotte
Nasz poczciwy ziemniak też ma swojego bogatego kuzyna – uprawianą wyłącznie na francuskiej wyspie Île de Noirmoutier odmianę La Bonnotte, gdzie ziemia użyźniana jest wodorostami. To właśnie między innymi wodorostom ziemniaki te zawdzięczają swój charakterystyczny, lekko słonawy smak. Kilogram kartofli La Bonnotte osiąga cenę nawet 500 euro.
Tuńczyk błękitnopłetwy
Prawdziwy rybny arystokrata, którego miÄ™so osiÄ…ga zawrotne ceny, a masa ciaÅ‚a może dochodzić nawet do 700 kg. TuÅ„czyki tej odmiany, nawet te najwiÄ™ksze, sprzedaje siÄ™ zwykle w caÅ‚oÅ›ci, wystawiajÄ…c je na specjalnych aukcjach, na których padajÄ… kolejne cenowe rekordy elektryzujÄ…ce caÅ‚y gastronomiczny Å›wiat. Kiedy w 2009 roku w Tokio 128-kilogramowy okaz osiÄ…gnÄ…Å‚ cenÄ™ ponad 100 tysiÄ™cy dolarów, myÅ›lano, że wynik ten dÅ‚ugo pozostanie niepobity. Ale już cztery lata później ten sam nabywca – wÅ‚aÅ›ciciel sieci restauracji Sushi Zanmai, Kiyoshi Kimura – zapÅ‚aciÅ‚ na tokijskim targu rybnym Tsukiji 1,38 mln euro za rybÄ™ ważącÄ… 222 kg.
Szafran
Tradycyjnie już uważany za najdroższą przyprawę na świecie, pojawia się na większości list i rankingów najcenniejszej i najszlachetniejszej żywności świata. To wysuszone znamiona szafranu uprawnego (Crocus sativus), na których zebranie w ilości 1 kg potrzeba aż 150 tysięcy kwiatów. Słupki zbiera się ręcznie i suszy tradycyjnymi metodami (nad rozżarzonym węglem). Wielka ilość potrzebnych krokusów i ogromny nakład pracy przy wytwarzaniu przyprawy determinuje jej zawrotną cenę – około 2 tysiące dolarów za 1 kg.
MiÅ‚oÅ›nicy smaku arbuza podobno oszaleliby na punkcie odmiany Densuke, gdyby tylko mieli okazjÄ™ jej spróbować… a niewielu dostÄ…pi tego zaszczytu. PrzeszkodÄ… jest nie tylko cena tego wspaniaÅ‚ego owocu – przeciÄ™tnie od 100 do 300 dolarów za sztukÄ™ (choć rekordzista zapÅ‚aciÅ‚ na aukcji w Sapporo ponad 6 000 dolarów za 8-kilogramowego arbuza), ale także ograniczona dostÄ™pność: owoce te uprawiane sÄ… wyłącznie na wyspie Hokkaido, a co roku trafia do sprzedaży zaledwie tysiÄ…c sztuk – każda pakowana w rÄ™cznie robionÄ… skrzyniÄ™ z certyfikatem gwarantujÄ…cym oryginalność. Jak smakujÄ…? Podobno sÄ… niezwykle kruche, soczyste i nieporównywalnie lepsze niż nasz „zwyczajny” arbuz.
Również na wyspie Hokkaido, w Yubari, na bogatej w popiół wulkaniczny glebie rosną najsłodsze melony na świecie. Jeden owoc kosztuje około 50-150 dolarów, jednak rekord cenowy padł w 2008 roku, kiedy za dwa starannie wyselekcjonowane owoce zapłacono… 24 tysiące dolarów.
Białe trufle
Istnieje kilkanaÅ›cie gatunków tego cennego i rzadkiego grzyba, m.in. trufla letnia, zimowa, dÄ™bowa, czarnozarodnikowa, czerwona, ale to trufla biaÅ‚a, czyli piemoncka (roÅ›nie najliczniej i najbujniej w okolicach Piemontu) nosi miano tej najbardziej kosztownej. MajÄ… nieregularny bulwiasty ksztaÅ‚t, jasnÄ… skórkÄ™ i kremowy miąższ o charakterystycznym, sÅ‚odkawo-czosnkowym aromacie, tak intensywnym, że nie podaje siÄ™ tych grzybów jako samodzielne danie, a jedynie używa jako dodatek do wykwintnych potraw. Cena, zawsze wysoka, waha siÄ™ w zależnoÅ›ci od obfitoÅ›ci zbiorów w sezonie i aktualnej sytuacji ekonomicznej – rekordowe sumy na miÄ™dzynarodowych aukcjach przekraczajÄ… 200 tysiÄ™cy dolarów za kilogram. Zbieranie „biaÅ‚ego zÅ‚ota” jest oczywiÅ›cie Å›ciÅ›le kontrolowane przez prawo – tylko osoby legitymujÄ…ce siÄ™ specjalnymi pozwoleniami mogÄ… uczestniczyć w corocznych poszukiwaniach biaÅ‚ej trufli.
Nieco mniej znane niż trufla, ale równie luksusowe są japońskie Matsutake. Te bardzo rzadkie japońskie grzyby o łagodnym smaku rosną wyłącznie pod czerwona sosną japońską i niemal nigdy nie pojawiają się dwa razy w tym samym miejscu. Cena wynosi około 2 tysięcy dolarów za kilogram; nieco tańsze bywają okazy z Chin i Korei Północnej.
Kawior Almas
Kawior stereotypowo kojarzy się z luksusem, ale to ikra bieługi, czyli białego jesiotra z Morza Kaspijskiego, jest prawdziwym kulinarnym diamentem. Dosłownie, bo słowo ‚almas’ znaczy po rosyjsku dokładnie tyle: diament. Produkowany w Iranie biały kawior pakowany jest w puszki z 24-karatowego złota i osiąga cenę 25 tysięcy dolarów za kilogram.
Woda Acqua di Cristallo Tributo a Modigliani
Najdroższa woda mineralna na Å›wiecie kosztowaÅ‚a 60 tysiÄ™cy dolarów za 1250 ml i sprzedana zostaÅ‚a na aukcji w 2010 roku. Butelka, inspirowana twórczoÅ›ciÄ… Modiglianiego, zaprojektowana zostaÅ‚a przez Fernando Altamirano i powleczona 24-karatowym zÅ‚otem. I to chyba to maÅ‚e dzieÅ‚o sztuki w najwiÄ™kszej części zadecydowaÅ‚o o cenie produktu, choć jego zawartość oczywiÅ›cie także nie należaÅ‚a do pospolitych: woda pochodziÅ‚a z trzech zakÄ…tków Å›wiata: z Francji, Fidżi oraz z islandzkiego lodowca. TÄ™ samÄ… mieszankÄ™ wód, opakowanÄ… w replikÄ™ sÅ‚ynnej butelki Altamirano, możemy nabyć za zaledwie nieco ponad 3,5 tysiÄ…ca dolarów. Przy tych cenach woda bling h2O, której ceny zaczynajÄ… siÄ™ od 40 dolarów za butelkÄ™ o pojemnoÅ›ci 750 ml i jest dostÄ™pna „od rÄ™ki” w sklepie internetowym oraz w modnych klubach, to zwykÅ‚a pospolitość.
Kawa Kopi Luwak
Najbardziej ceniona i najdroższa kawa na świecie. Pochodzi z wysp archipelagu Indonezyjskiego, m.in. Sumatry, i Filipin, a wytwarzana jest w sposób dość niezwykły. Mianowicie powstaje z owoców kawowca, które… przeszły przez przewód pokarmowy cywety, w którym zachodzi proces lekkiej fermentacji. Może lepiej tego nie wiedzieć… W każdym razie, kawa charakteryzuje się niepowtarzalnym aromatem i absolutnie oryginalnym smakiem. Cena kilograma Kopi Luwak z Sumatry to około 700 euro.
Nie tylko kawosze majÄ… swojÄ… ekstraklasÄ™. JednÄ… z najdroższych dostÄ™pnych herbat Å›wiata jest czerwona Oolong – Tie Guan Yin. Cena za kilogram wynosi od 80 do 190 euro. Ważniejsze jednak sÄ… doznania zmysÅ‚owe, jakie gwarantuje: sÅ‚odki napar ma urzekajÄ…cy kwiatowy aromat, kojarzÄ…cy siÄ™ z miodem i orchideami.
Szynka Ibérico
Jamón Ibérico jest najdroższą i podobno najlepszą szynką na świecie. Produkowana wyłącznie z mięsa rzadkiej rasy czarnych świń iberyjskich, hodowanych w górskich regionach na południu Hiszpanii i wypasanych w komfortowych warunkach na specjalnych pastwiskach la Dehesa, porosłych dębami korkowymi. Dieta złożona głównie z żołędzi nadaje mięsu wyjątkowy smak, a dobre warunki życia świnek (zażywają dużo ruchu, biegając na wolności) gwarantuje idealne rozłożenie tłuszczu pomiędzy włóknami mięśni i co za tym idzie charakterystyczną marmurkową strukturę szynki oraz jej niezwykłą delikatność. (Czy to nie kolejny dowód na to, że dobre traktowanie zwierząt hodowlanych to nie tylko kwestia etyki, ale ma też swój praktyczny wymiar, działając również na naszą korzyść?) Natartą solą szynkę suszy się przez trzy lata. Dopiero wtedy zostaje dopuszczona do sprzedaży – ceny zaczynają się od ok. 500 euro za udziec, ale mogą osiągnąć nawet dwa razy tyle.
Najdroższe wino: 2004 Penfolds Block 42 Cabernet Sauvignon
Najdroższe wino świata – 168 tysięcy dolarów za butelkę – sprzedano w 2012 roku. Piękną butelkę (stworzono ich zaledwie 12 sztuk, z których każda otrzymała swój indywidualny numer) i ekskluzywną skrzynkę zaprojektowali artyści (Nick Mount, Hendrik Forster, Andrew Bartlett). Zawartość to oczywiście najwyższej klasy wino powstałe z najstarszych australijskich szczepów Cabernet Sauvignon, ale to chyba ma drugorzędne znaczenie – kolekcjoner prawdopodobnie nigdy go nie skosztuje…
Najdroższe piwa świata
700 funtów, czyli prawie 4 tysiące złotych za butelkę piwa… ale za to jaką butelkę! 12 litrowa flaszka
znakomitego belgijskiego trunku La Vieille Bon Secourts Ale o wyjÄ…tkowym aromacie cytryny, karmelu i lukrecji oraz wysokiej zawartoÅ›ci alkoholu (8 procent) czeka na Å›miaÅ‚ków w londyÅ„skiej restauracji Bierdrome. Pinta, czyli kufel o pojemnoÅ›ci 0,56 l, to koszt okoÅ‚o 40 dolarów. Do najbardziej luksusowych piw na Å›wiecie należą tez takie rarytasy, jak bostoÅ„ski Samuel Adams’ Utopias – 25- procentowe (!), niegazowane (!!) sÅ‚odkawe piwo z dodatkiem wanilii, karmelu i liÅ›ci dÄ™bu (ok. 80 euro za butelkÄ™; produkuje siÄ™ je w krótkich seriach po 8 tysiÄ™cy sztuk), dojrzewajÄ…ce we francuskich piwnicach i rÄ™cznie butelkowane Carlsberg Vintage 3 (ok. 280 euro za butelkÄ™), Brewdog’s End of History wyróżniajÄ…ce siÄ™ najwyższÄ… na Å›wiecie zawartoÅ›ciÄ… alkoholu (55% zapewniÅ‚o trunkowi miejsce w KsiÄ™dze Rekordów Guinessa) oraz wyjÄ…tkowo okropnym opakowaniem (ok. 650 euro/butelka), czy Tutankhamun Ale – (ok. 50 euro za butelkÄ™ – 1000 butelek w limitowanej edycji), warzone wedÅ‚ug starożytnego przepisu znalezionego w ÅšwiÄ…tyni SÅ‚oÅ„ca królowej Nefertete w Egipcie.
Jeden z najdroższych przysmaków kuchni chińskiej, choć określenie ‚przysmak’ może być w tym przypadku dość kontrowersyjne. Zupę gotuje się z gniazd jerzyków, w których składzie dominuje ptasia ślina (smacznego!), i których zbiór należy do niezwykle ryzykownych i niewdzięcznych (oraz słabo opłacanych) profesji. Tymczasem kilogram gniazd może kosztować nawet kilka-klikanaście tysięcy dolarów. Miska zupy, uznawanej za znakomity afrodyzjak, to w Hongkongu koszt około 30 – 100 dolarów.
Najbardziej luksusowa pizza
Pizzeria Margo’s w Valletcie, stolicy Malty, postawiÅ‚a sobie za cel stworzenie najdroższej i najbardziej luksusowej pizzy Å›wiata. W 2010 roku trafiÅ‚a do KsiÄ™gi Rekordów Guinessa ze swojÄ… pizzÄ… za 1800 euro, na której znajdziemy biaÅ‚e trufle, mozzarellÄ™ di bufala oraz jadalne pÅ‚atki 24-karatowego zÅ‚ota. PizzÄ™ zamawiać należy z tygodniowym wyprzedzeniem.
Najdroższy deser
Z kolei rekord w kategorii ‚słodycze i desery’ należy do szefa kuchni hotelu Lindeth Howe Country House w brytyjskim Windermere , Marca Guiberta, który przygotował pudding z czterech rodzajów najlepszej belgijskiej czekolady o smaku brzoskwiniowym, pomarańczowym i whiskey, przyozdobił go szampańskim kawiorem i – chyba najprostszy sposób na podniesienie kosztowności dania, choć trudno byłoby to nazwać ‚tanim chwytem’ –jadalnymi płatkami złota oraz 2-karatowym brylantem (zdaje się, że nie jadalnym). Cena wynosi ponad 2,5 tysiąca funtów, jednak biorąc pod uwagę brylant, deser ten jest jedyną, oprócz wina, ekstrawagancją na naszej liście, która może się opłacić jako inwestycja…